سایت تخصصی کامپیوتر و شبکه
(جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌ها در زمینه فناوری اطلاعات | خرید و فروش تجهیزات شبکه)
لوح های فشرده Blue-Ray Disk نویسنده: مهندس عبدالهی پور - پنجشنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸٩

Blue-Ray Disk

لوح های فشرده Blue-Ray Disk یا BD نسل جدید لوح های فشرده و حافظه های نوری ذخیره رسانه ها هستند که با هدف ذخیره ویدیو های High-Definition با کیفیت فوق عالی در دست ساخت قرار گرفته اند و برای نخستین بار در سال 2006 آماده عرضه محصولات کمپانی های فیلم سازی بر روی این لوح های جدید و فوق کیفیت شدند.


 این نسل جدید از حافظه های نوری همان طور که از نام Blue-Ray مشخص است، به دلیل کمتر بودن طول موج اشعه لیزر آبی و بنفش ( که در حدود 405 نانومتر است و در قیاس با طول موج DVD که از اشعه مادون قرمز استفاده می کند و در حدود 650 نانومتر است )، به خواندن و رایت اطلاعات بر روی دیسک می پردازند که بدین ترتیب اطلاعات بسیار حجیم تری بر روی این نسل جدید لوح های فشرده که نسلی از دی وی دی ها هستند جای می گیرند . به طور متوسط هر دیسک Blue-Ray در حدود 5 برابر یک دی وی دی عادی 4.7 گیگابایتی در خود اطلاعات ثبت می کند ! بنابراین Blue-Ray های تک لایه در حدود 15-30 گیگابایت حافظه و Blue-Ray های دولایه در حدود 50 گیگابایت حافظه می توانند در خود جای دهند که ارقام بسیار قابل توجهیست !

به طور متوسط بر روی یک Blue-Ray Disk دو لایه در حدود 9 ساعت فیلم با کیفیت فوق عالی HD (High=Definition) و در حدود 23 ساعت فیلم با کیفیت بالای SD(Standard-Definition) ذخیره می شود !

کمپانی بزرگ سازنده نرم افزارهای مرتبط با مالتی مدیا Cyberlink نیز به عنوان یکی از پیشگامان استفاده از این نسل جدید فرمت علاوه بر سازگار کردن نسخه جدیدی از بسیاری از نرم افزارهای قدرتمند پخش و جانبی مالتی مدیا خود همچون PowerDVD و .. با این نسل جدید لوح ها، اقدام به تولید نسخه جدید نرم افزار مطرح رایت CD/DVD خود با نام Power2Go این بار با پشتیبانی کامل از فرمت HD-DVD و رایت بر روی Blue-Ray دیسک ها کرده است !

  نظرات ()
موضوعات فروش تجهیزات شبکه (٧٩) شبکه (٤۸) سخت افزار (٤٦) ترفند‌های ویندوز (۳۸) هک و امنیت (۳٢) اینترنت (٢٧) ویندوز (۱۸) فناوری (۱۱) تاریخچه و زندگینامه (۱٠) سئو (۸) برنامه نویسی (٧) طراحی وب (٧) موبایل (٧) گرافیک (٦) مقالات کاربردی (٦) لینوکس (۳)
دوستان من فروش تجهیزات شبکه