سایت تخصصی کامپیوتر و شبکه
(جدیدترین اخبار، مقالات و آموزش‌ها در زمینه فناوری اطلاعات | خرید و فروش تجهیزات شبکه)
آموزش کامل و قدم به قدم ترفندهای ویندوز و رجیستری و هر چی که دلت بخواد نویسنده: مهندس عبدالهی پور - پنجشنبه ۳ دی ۱۳۸۸

http://www.iranget.com/wp-content/myupfile/2009/07/windows-registry-logo.png

آموزش نکات ارزشمند و بدردبخور برای ویندوز xp اگه نخونی از دستت رفته!


١.یه ترفند جالب برای فایلهای Zip (حتماً حتماَ حتماَ بخونید)

دوستان این ترفندی که میخوام بهتون بگم رو خودم فهمیدم احتمالاً بعضی از شماها (تعداد خیلی کمی) هم این ترفند جالب رو میدونید.

خب بزارید اینطوری شروع کنم ...    من مدتها قبل یه سری فایل داشتم که (برای من) خیلی محرمانه و مهم بود و من هم به دلایلی مجبور بودم که یه چند روزی کامپیوترم رو به یکی از دوستان حرفه ای (در زمینه کامپیوتر) قرض بدم، امّا من باید با این فایل ها چه کار میکردم تا به دست کسی نیفته ؟ باید اونارو تو CD رایت میکردم ؟ ولی اون فایل ها خیلی زیاد بودن و تو CD جا نمیشدن (حتی تو DVD)! حتماً میگید که باید مخفی میکردمشون... . آخه آدم ساده دارم میگم اون یه حرفه ای بود، خب پیداشون میکرد...! پس باید چه کار میکردم تا به این فایل ها دسترسی پیدا نمیکرد و اصلا بهشون مشکوک هم نمیشد ؟ به نظر شما من باید چه کار میکردم ....؟؟؟؟

من چند راه در پیش رو داشتم :

1-راه اول اینکه اونارو پاک کنم و بعد از اینکه کامپیوترم رو از دوستم پس گرفتم، فایلها رو با ریکاوری برگردونم. خب این راه اصلاً عاقلانه نبود، از کجا معلوم بود که اونم همین کار رو نکنه ؟ یا اینکه تو اون درایو چیزی (اطّلاعات) نریزه و اطّلاعات مهم من از بین نره ؟ پس این راه و بی خیال شدم.

2-راه دوم این بود که اون فایلها رو اَبَرمخفی کنم و به جایی انتقالشون بدم که عقل جن هم نمیرسه. خب این راه کمی قابل قبول تره ولی خالی از اشکال نیست چون همون طور که گفتم دوستم یه حرفه ای بود و میدونست که من این اطّلاعات با ارزش رو تو هاردم دارم پس به محض اینکه کامپیوترم به دستش برسه اول تمام هارد رو ریکاوری میکنه بعدش هم تمام هارد رو Search میکنه. اگه من از این راه استفاده میکردم ته دلم قرص نبود و میترسیدم که اطّلاعات لو بره. پس خود به خود این راه هم کنار رفت. (بعداَ آموزش ابر مخفی کردن رو بهتون میدم)

3-راه سوم این بود که تمام اطّلاعات رو به صورت یک فابل zip. یا .rar در بیارم و روشون کلمه عبور طول و درازی بزارم که نتونه به راحتی قفلش رو بشکنه. امّا چیزی که میگفتم این نیست پس صبر کنید. به نظر شما اگه این کارو میکردم خیالم راحت بود ؟ خب مسلماً یه کپی از اون فایل تهیه میکرد و یه روزی قفلش رو میشکوند. من باید کاری میکردم که اصلا به اون فایلها مشکوک نشه. پس این راه هم زیاد امن نبود.

4-اما راه چهارم از همه بهتره چون امکان اینکه به فایلها مشکوک بشه و بتونه قفلشون رو بشکنه تقریباَ صفر بود. همه ما میدونیم که با عوض کردن پسوند فایل میشه شکل ظاهری فایل رو عوض کرد، مثلاً شما میتونید با عوض کردن پسوند یک فایل عکس (.jpg) اونو بدون از بین رفتن عکس و خراب شدنش به یک فایل .dll یا ocx. یا .pak یا .tns و یا هر چیزه دیگه ای که شما میخواید تبدیل کنید امّا مشکل به همین سادگی حل نمیشد. من تقریبا حدود پانزده هزار فایل با پسوندهای متفاوت داشتم که به خاطر سپردن نام و پسوندشون غیر ممکن بود. پس کاری که من کردم این بود که ابتدا تمام فایلها رو به یک پوشه انتقال دادم و از اونجایی که نمیشد پسوند پوشه رو عوض کنم مجبور شدم اون پوشه رو به صورت zip در بیارم و برای پرونده یک کلمه عبور مطمئن بزارم؛ حالا بهترین کار این بود که پسوند فایل zip شده رو تغییر بدم، من پسوند اون فایل رو به .dll تغییر دادم تا به شکل یک فایل سیستمی در بیاد چون کسی به یک فایل سیستمی شک نمیکنه و اصلاَ بهش اهمیّت نمیده. قدم آخر هم این بود که این فایل نسبتاَ حجیم رو به پوشه بازیهام کپی کنم. چون فایلهای بازی اکثراَ فایلهای .dll و حجیم هستند غیر ممکن بود که کسی به اون شک کنه. من تنها کاری که باید میکردم این بود که نام اون فایل رو به خاطر بسپرم و زمانی که کامپیوترم رو پس گرفتم پسوند فایل رو به حالت اول یعنی .zip برگردونم و فایلها رو از توش استخراج کنم.

برای تغییر پسوند فایل باید بتونید پسوند رو ببینید؛ در ویندوز نمیشه پسوند فایلهای شناخته شده رو دید و فقط میشه پسوند بعضی از فایلهای سیستمی مانند .dll و فایلهای ناشناخته رو دید. برای اینکه بتونید پسوند فایلها رو  ببینید مراحل زیر رو دنبال کنید :

ابتدا وارد Control Panel بشید و روی آیکن Folder Option دابل کلیک کنید، در پنجره ای که ظاهر میشه وارد برگه View بشید و در قسمت Advanced Settings علامت گزینه Hide extensions for known file types رو بردارید و روی Ok کلیک کنید به همین سادگی. حالا شما میتونید پسوند تمام فایلها رو ببینید.

من تونستم با این ترفند که خودم کشفش کردم کامپیوترم رو به دوست حرفه ایم بدم و خیالمم از بابت اطّلاعات مهم و خصوصیم راحت باشه. امیدوارم که این ترفند در مواقع ضروری به کمکتون بیاد در ضمن نظر بدید و منم به خاطر این آموزش ها دعا کنید.

٢.ابر مخفی یا Super Hidden

توجّه کنید، ابر مخفی کردن با مخفی کردن تفاوت داره. ویندوز برای محافظت از فایلهای مهم و سیستمی خودش اونا رو ابر مخفی میکنه تا کسی نتونه اونا رو ببینه و به اونا صدمه ای بزنه. فرق فایلهای مخفی با فایلهای ابر مخفی در سیستمی بودن این فایلهاست. به طور کلّی هر فایل مخفی اگر سیستمی بشه به یک فایل ابر مخفی تبدیل میشه.

تو ویندوز این اجازه به کاربر داده نمیشه که بخواد فایل یا پوشه ای رو سیستمی کنه تا به صورت ابر مخفی در بیاد امّا خوشبختانه تو سیستم عامل داس (Dos) میشه این کارو کرد و برای این کار باید از دستور Attrib استفاده کنید. به شکل کلّی این دستور توجّه کنید :

Attrib [+R | -R]  [+A | -A]  [+S | -S]  [+H | -H]  [drive:][path][filename]  [/S  [/D]]

علامت مثبت (+) : دادن خصیصه به فایل یا پوشه (Set).

علامت منفی (-) : گر فتن خصیصه از فایل یا پوشه (Clear).

R : خصیصه فقط خواندنی (Read-only).

A : خصیصه آرشیو (Archive).

S : خصیصه سیستمی (System).

H : خصیصه مخفی (Hidden).

مثلاً دستور Attrib +S +H D:test.txt باعث میشه که فایل test.txt واقع در دایو D: یک فایل سیستمی و مخفی بشه و در نهایت توسط ویندوز به صورت یک فایل ابر مخفی در بیاد.

یا این دستور Attrib –S –H C:MSDOS.sys باعث میشه که فایل MSDOS.sys واقع در درایو C: ، از حالت ابر مخفی خارج بشه یعنی نه سیستمی باشه و نه مخفی.

/S : فرض کنید که قصد دارید تمام پوشه هایی که نامشون test هست و در مسیر F:\test\ در پوشه ها و زیر پوشه های مختلف قرار دارند رو با خصیصه های دلخواهتون تغییر بدید، برای این کار از پارامتر /S استفاده میکنیم. این پارامتر باعث میشه که دستور به تمام زیر پوشه هایی که همنام test هستند اعمال بشه و خصیصه های اونا رو تغییر بده.

 /D : مثلاً این دستور Attrib +R +S +H –A F:\test /S /D کاری که میخواستیم رو انجام میده امّا به انتهای دستور توجّه کنید! پارامتر /D به این معنی است که این دستور فقط روی پوشه ها اعمال بشه و کاری به فایلها نداشته باشه. این پارامتر به تنهایی استفاده نمیشه و فقط زمانی به کار میره که قبلش پارامتر /S اومده باشه.

توجّه : فراموش نکنید که سیستمی کردن به تنهایی باعث ابر مخفی شدن نمیشه و فایل حتماً باید مخفی هم بشه. بطور کلّی فایلهایی با خصیصه های مخفی و سیستمی، ابر مخفی هستند.

خب شما آموختید که چطور میشه یک فایل رو با سیستمی کردن ابر مخفی کرد، امیدوارم که به دردتون بخوره.

٣.حافظه مجازی :

حافظه مجازی قسمتی از حافظه دیسک سخته که به صورت موقت در اختیار سیستم عامل قرار میگیره. ویندوز از این فضا برای نگهداری داده های موقت خودش استفاده میکنه. مقدار پیش فرض این حافظه که توسط ویندوز تعیین میشه بهترین انتخابه و به ندرت پیش میاد که کسی بخواد اونو تغییر بده. در صورتی که کسی به خاطر کمبود فضای دیسک سخت، میزان حافظه مجازیش رو کاهش بده، مسلماً با افت سرعت سیستم مواجه میشه. همچنین کسی که اونو به حداکثر برسونه باعث میشه فضای بیشتری از دیسک در اختیار سیستم عامل قرار بگیره که مدیریت اون، باز هم موجب کاهش سرعت میشه.

در هر صورت انتخاب با شماست. من فقط آموزش میدم و بقیه اش با شماست. برای افزایش یا کاهش حافظه مجازی مراحل زیر و دنبال کنید :

1-روی My Computer راست کلیک کنید و Properties رو انتخاب کنید.

2-در پنجره ای که ظاهر میشه (System Properties) برگه Advanced رو انتخاب کنید و در قسمت Performance روی Settings کلیک کنید.

3-در این پنجره (Performance Option) برگه Advanced رو انتخاب کنید و در قسمت Virtual Memory روی دکمه Change کلیک کنید.

4-در پنجره ظاهر شده (Virtual Memory) در قسمت Paging file size for selected drive روی Custome size کلیک کنید، حالا در کادر جلوی Initial size (MB) فضای دلخواهتون رو بر حسب مگا بایت تعیین کنید و روی دکمه Set کلیک کنید و سپس روی OK کلیک کنید تا تغییرات اعمال بشه.

۴.افزایش کارایی سیستم :

افزایش کارایی سیستم عامل چیزی نیست جز، به حداقل رساندن جلوه های نمایشی ویندوز. زمانی که شما در حال استفاده از حداکثر جلوه های نمایشی هستید قسمتی از زمان CPU صرف پردازش این جلوه ها میشه همچنین قسمتی از حافظه RAM هم به این جلوه ها تعلق میگیره که باعث کاهش سرعت سیستم عامل میشه. با به حداقل رساندن این جلوه های نمایشی با افزایش چشم گیره سرعت سیستم عامل (در سیستم های ضعیف) روبرو خواهیم شد. برای اینکار مراحل زیر رو دانبال کنید :

1-روی My Computer راست کلیک کنید و Properties رو انتخاب کنید.

2-در پنجره ای که ظاهر میشه (System Properties) برگه Advanced رو انتخاب کنید و در قسمت Performance روی Settings کلیک کنید.

3-در این پنجره (Performance Option) برگه Visual Effects انتخاب شده وشما در این قسمت با چهار انتخاب روبرو میشید :

گزینه اول Let Windows Choose What's best for my computer از شما میخواد تا اجازه بدید که انجام این تنظیمات بر عهده ویندوز باشه.

گزینه دوم Adjust for best appearance باعث میشه تا سیستم عامل شما بهترین و بیشترین جلوه نمایشی و داشته باشه. (برای سیستم های سریع)

گزینه سوم Adjust for best performance باعث میشه تا تمام جلوه های نمایشی سیستم عامل برداشته بشن و کارایی سیستم شما به حداکثر برسه. (برای سیستم های ضعیف)

گزینه چهارم Custom است که به شما اجازه میده خودتون هر جلوه ای رو که دوست دارید علامت بزنید و علامت اونایی رو که نمی خواید رو بردارید.

۵.تبدیل سیستم فایل از FAT به NTFS با حفظ اطّلاعات

برای تبدیل سیستم فایل ازFAT (File Allocation Table = جدول تخصیص فایل) به NTFS (New Technology File System = سیستم فایل با فناوری جدید) نیازی به Format کردن درایو نیست بلکه با یک دستور ساده در داس (Dos) میتونید با قابلیت حفظ اطّلاعات، سیستم فایل رو از FAT به NTFS تبدیل کنید. به شکل کلّی دستور توجّه فرمایید :

Convert [Volume]  /fs:ntfs  [/V]

[Volume] : این یک پارامتر اختیاریه و درایوی که میخوایم سیستم فایل اونو به NTFS تبدیل کنیم رو تعیین میکنه و اگه ذکر نشه درایو جاری که در خط فرمان مشاهده میشه در نظر گرفته میشه.

/fs:ntfs : این پارامتر اجباریه و به معنای File System:NTSF است

[/V] : این پارامتر هم اختیاریه و در صورت استفاده عملیات تبدیل سیستم فایل با نمایش کلیه ی پیام ها و راهنمایی ها انجام میشه.

مثلاً برای تبدیل سیستم فایل درایو C: از FAT به NTFS میتونیم از این دستور استفاده کنیم :  Convert C: /fs:ntfs /V

توجّه : برای تبدیل سیستم فایل از NTFS به FAT حتماً باید درایو رو Format کنید و هیچ راه دیگه ای هم نداره.

مخفی کردن اسامی کاربران (User Account ها) از صفحه Welcome Screen در ویندوز XP {منبع : یه جایی از اینترنت}

با این کار حساب کاربری شما در قسمت Wlcome Screen نمایش داده نمیشه و پنهان میشه که از نظر امنیّتی از اهمیّت زیادی برخورداره چون شاید کسی نخواد که حساب کاربریش دیده بشه حالا به هر دلیلی... .

توجّه : این کارو تو کامپیوتر Laptap و Windows XP Service Pack 2 انجام ندید.

حالا برای این کار وارد رجیستری بشید و آدرس زیر رو دنبال کنید :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserList

حالا اونجا یک کلید جدید از نوع DWORD بسازید (Right Click > New > DWORD Value) و نام اونو به نام حساب کاربریتون (User Account) که میخواید مخفی بشه تغییر بدید؛ نمیخواد مقدار شو چیزی بذارید فقط نامشو تغییر بدید، همین. حالا دیگه حساب کاربری (User Account) شما در صفحه خوش آمد گویی نمایش داده نمیشه.

خب حالا چطور وارد حساب کاربریمون که مخفی شده بشیم ؟ خیلی ساده ... ، سه کلید Alt + Ctrl + Shift رو همزمان فشار بدید، اگه نشد دوباره تلاش کنید و در پنجره ظاهر شده (Log On to Windows) حساب کاربری و کلمه عبورتون رو وارد کنید و کلید Enter رو بزنید به همین سادگی میتونید Log On بشید.

انتخاب متن در سایت یا وبلاگهایی که این قابلیت رو گرفته اند (مثل من)

شما به هیچ وجه نمیتونید با مرورگر Internet Explorer تو این وبلاگ متنی رو انتخاب کنید (Select) اما با مرورگر Opera میتونید اینکارو بکنید و خیلی کارای دیگه مثل راست کلیک کردن در سایت یا وبلاگهایی که راست کلیک رو بستن. در کل مرورگر Opera بهتره چون هم سرعت بالایی داره و هم اینکه میتونید توش چندین صفحه باز کنید.

۶.تبدیل fat32به ntes

در جواب یکی از بینندگان وبلاگ به نام آقا مهدی این پُست رو می نویسم.

همان طور که مطلع هستید فرمت قدیمی پارتیشن های درایوهای هارددیسک راFAT و FAT16 و FAT32 تشکیل می دادند اما با گذشت زمان و پیشرفت بسیار سریع ریزپردازنده ها و کلا قطعات سخت افزاری و همگام با آنها، نرم افزارها رفته رفته شرکت مایروسافت به فکر طراحی فرمت جدید و استاندار جدیدتر و باکارایی بهتر و در کل مفیدتر برای درایوهای دیسک سخت بیافتد که حاصل آن تعریف فرمتی است به نام اختصاری NTFS در واقع نام واقعی این نوع از فرمت، تکنولوژیِ جدیدِ فایل سیستم است .

خوب مثل اینکه بازم روده درازی کردم بریم سر اصل مطلب برای تبدیل یک درایو FAT به NTFS دو راه حل مناسب وجود دارد:

1-با استفاده از خود ویندوز

2-با استفاده از نرم افزار

البته هر دوی این راه بسیار مناسب و در حالت کلی هر کدام نیز معایبی دارند.

از پرداختن به جزئیات آنها می پرهیزم. و فقط راه اول را توضیح می دهم.

برای اینکار گزینه ی بسیار مناسب و منطقی ای که وجود دارد این است که ابتدا اطلاعات درون درایو مورد نظر را به درایوی دیگر یا به سی دی منتقل کنید و سپس روی درایو مورد نظر راست کلیک کرده آنگاه format را کلیک کرده و در کادر باز شده در قسمت File system نوع NTFS را انتخاب کنید.

تا ایجا کار تمام است.ولی ممکن است برای بعضی ها جزئیات هم مهم باشد ، اگر توجه کنید به جز مطالبی که گفته شد قسمتی به نام Enable Compression وجود داردو به نظر من با زدن این تیک باعث کند شدن سرعت سیستم خود می شوید چون به طور کلی این نوع فرمت باعث می شود اطلاعات ورودی مقداری فشره شوند و در واقع روی هارد جای کمتری اشغال کنند ولی هنگامی این گزینه را تیک می زنید باعث سرگرم شدن CPU به عمل فشرده سازی بیش از حد معقول می شوید البته این افت سرعت در سیستم های نسبتاً قوی فاحش نیست ولی به طور مثال روی کامپیوتر من که چهار سال پیش آن را خرید کرده ام تغیرات شدیدی می دهد که صد البته به ضررم تمام می شود.

راستی یادتان نرود که این کارها را فقط برای درایوهایی به غیر از درایوی که ویندوز روی آن نصب است عملی است و متاسفانه من راه دیگری به جز نرم افزار پارتیشن مجیک و یا نصب جدید ویندوز ولی این بار با فرمت NTFS نمی شناسم. یک چیز دیگر هم را که باید بدانید این است که ویندوز98 از این فرمت پشتیبانی نمی کند و لی می شود با نصب نرم افزار مربوط از این کارایی بهره برد.البته می دونم این روزا تقریبا کسی از 98 استفاده نمی کنه.

خوب باز هم به پایان آمد این دفتر، حکایت همچنان باقی است.

 

٧.تغییر فرمت فایل های تصویری

یکی از دوستان در قسمت نظرات یه سوالی کرده بودند و گفته بودند در مورد تغییر فرمت Dat به فرمت های دیگه توضیح دهید....

 

پس بذارید اول یه کم در مورد Datفایل ها توضیح تا باهاش آشنا بشید...اصلا معنای لغوی اون فایل "داده" می شه ، مثلا اگه توجه کرده باشید فایل های تصویری که در وی سی دی وجود دارن همشون از نوع داده ای هستن و اینم توجه داشته باشید که هر نوع فایل داده ای، تصویری نیست بسیاری از برنامه برای ذخیره کردن تنظیمات کاربرانشان از نوع فایل استفاده می کنن...

خوب امیدوارم یه آشنایی کلی با Dat یا داده پیدا کرده باشید ، حالا جواب سوال دوستمون:

اصولا برای تغییر فرمت ، حالا هر نوع فایلی که می خوات باشه ، از کانورتر Convertor استفاده می کنند

و اینم بستگی به این داره که شما بخواید اون فایل رو به چه نوع فرمتی تبدیل کنید مثلا به mpg , wmv , avi , mov یا غیره ولی اکثر کانوترها همه ی این فرمت ها رو پشتیبانی می کنند و شما می تونید با داشتن یکی دوتا از این برنامه ها تمام فرمت ها رو به هم تبدیل کنید...

خوب حالا دیگه یه کار اصلی می مونه اونم نام برنامه . من خودم این یکی رو پیشنهاد می کنم

power video converter که می تونید با گوگل دنبالش بگردید و آخرین نسخش رو هم دانلود کنید

و برای تبدیل به فرمت Wmv هم نیاز به هیچ گونه برنامه ای ندارید و می توانید از خود Movie Maker ویندوز اکس پی استفاده کنید...  

8.ترفند عوض کردن شکل آیکن پوشه ها در ویندوز XP

برای اینکار بر روی پوشه مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید در پنجره باز شده تب (سربرگ) Customize کلیک کنید. اکنون در قسمت Folder Icons دکمه Change Icon کلیک کنید و آیکن دلخواه خود را برگزینید.

همچنین برای نمای Thumbnails نیز می توانید عکس دلخواه خود در قسمت pictures Folder انتخاب کنید.

 

2.ترفند آوردن Control Panel به My Computer ...

به این ترتیب عمل کنید

->Show control panel in my… سربرگ View -> Folder Options ->  منوی Tools My

Computer->

  نظرات ()
موضوعات فروش تجهیزات شبکه (٧٩) شبکه (٤۸) سخت افزار (٤٦) ترفند‌های ویندوز (۳۸) هک و امنیت (۳٢) اینترنت (٢٧) ویندوز (۱۸) فناوری (۱۱) تاریخچه و زندگینامه (۱٠) سئو (۸) برنامه نویسی (٧) طراحی وب (٧) موبایل (٧) گرافیک (٦) مقالات کاربردی (٦) لینوکس (۳)
دوستان من فروش تجهیزات شبکه