تاریخچه زبان جاوا

 

  

 پس از تکمیل پروژه، مشکل بزرگی بر سر راه اعضای تیم قرار گرفت. این مشکل آن بود که گروه فوق با وجود ایجاد یک تکنولوژی جدید قادر به همسو کردن بازار با اهداف خود نبودند و در نتیجه فروش محصولشان با موفقیت همراه نبود. در این زمان (حدود 1993) شرکت Sun حدود 70 کارمند داشت. این مشکل سبب شد تا اعضای تیم و بخصوص James Gosling به فکر فرو روند که محصولی با ویژگی های Oak به چه کاری خواهد آمد؟

 

 پس از مدتی تحقیق و بررسی، اعضای گروه فهمیدند که با ورود به عرصه اینترنت و به کارگیری تکنولوژی ابداعی خود، به موفقیت خواهند رسید. زیرا اینترنت در آن زمان به تازگی جایگاه ویژه خود را در بین کاربران عمومی باز کرده بود و روز به روز استفاده از آن عمومی تر می شد.  (از تولد اینترنت تا آن زمان حدود 20 سال می گذشت.)

Platform independent

Reliability

run media content on internet (a network with different divices)

 Gosling در این زمینه می گوید:

"همه‌ی چیزی که ما بدنبال آن بودیم، ایجاد امکانی جهت توزیع و اجرای برنامه ها تحت اینترنت بود."

اینترنت شبکه ای از کامپیوتر های مختلف از لحاظ سخت افزار و سیستم عامل می باشد.

سرانجام شرکت Sun در سال 1994 یک مرورگر اینترنتی با نام HotJava که توانایی اجرای appleهای جاوا را داشت، بوجود آورد. (appletها، برنامه هایی هستند که توسط مرورگر اینترنت قابل اجرا می باشند)

نکته قابل توجه دیگر آن است که Oak حدودا در همین زمان به Java تغییر نام داد. انتخاب این نام نیز از بین یک سری کلمات منتخب و بصورت تصادفی صورت پذیرفت.

حرکت دیگری که Gosling و گروهش جهت توسعه محصول خود انجام دادند آن بود که کد جاوا را بصورت رایگان در اینترنت قرار دادند. این امر بخاطر رسیدن به دو هدف زیر صورت پذیرفت: 

انتشار سریع جاوا

بررسی کد فوق توسط کارشناسان سرتاسر دنیا و رفع معایب موجود در آن.

1995 اولین نسخه از زبان برنامه سازی جاوا (Java 1.0) در اختیار برنامه نویسان قرار گرفت. جاوا از لحاظ syntax شبیه زبانهای قدرتمند C وC++می باشد. این زبان تمامی ویژگی های شیءگرایی C++ را نیز در خود مورد استفاده قرار داده است. این نکته نیز خود یکی از دلایل محبوبیت و پیشرفت سریعتر جاوا محسوب می شود.

زیرا زبانهای C و C++ جزء محبوب ترین و قوی ترین زبانهای موجود محسوب می شوند و برنامه نویسان زیادی با این دو زبان چه در گذشته و چه امروزه آشنا می باشند. از این رو Gosling و گروهش برای یادگیری راحتتر و در نتیجه ترویج زبان خود در بین برنامه نویسان و همچنین قدرتمند نمودن محصول خود از ویژگی های مفید این دو زبان استفاده نمود.

علاوه بر دو زبان فوق، جاوا از خصوصیات زبان های دیگری مانند Smalltalk نیز استفاده نموده است.

با ورود نسخه اول زبان برنامه سازی جاوا و سپس نسخه های دیگ آن در سالهای بعد، این ابزار به سمت فعالیت هایی مانند موارد زیر سوق پیدا نمود:

 

On Line web stores

Transactions Processing

Database Interfaces

Small platform such as cell phones, PDA,Smart Cards

شعار Gosling‌پس از ارائه اولین نسخه جاوا این بود که :

  “Write Once, Run Anywhere”

این شعار بیان کننده این مفهوم است که اگر برنامه مورد نظر خود را با زبان جاوا پیاده سازی نمایید (در هر محیطی که خواستید مانند ویندوز، لینوکس و ...) می توانید آنرا بدون تغییر، در سایر محیط ها اجرا کنید.

پنج هدف اصلی در زمان پیاده سازی جاو در نظر گرفته شده است:

از متدولوژی شیءگرایی در این زبان بطور کامل استفاده شود.

قابلیت اجرای برنامه های یکسان در سیستم عامل های مختلف

پشتیبانی از ویژگی های شبکه های کامپیوتری

اجرای راه دور برنامه ها بصورت کاملا امن

کاربرد راحت و ساده زبان به کمک انتخاب اجزاء مفید سایر زبانهای شیءگرا و استفاده از آن در جاوا (الگوبرداری) 

 

 

 

 اکنون با دانستن اهداف اصلی جاوا و تاریخچه آن، ممکن است سئوالی در ذهن خوانند این مقاله بوجود آید که چرا لوگوی مربوط به زبان برنامه سازی جاوا عکس یک فنجان قهوه است؟

جواب این سئوال بسیار ساده می باشد. علت انتخاب این لوگو آن است که گروه Gosling و خود او به قهوه بسیار علاقه مند می باشند. به همین خاطر لوگوی محصول خود را یک فنجان قهوه در نظر گرفته اند.

این ابزار نرم افزاری که در واقع همان زبان جاوا بود، در ابتدا با نام Oak (بلوط) نام گذاری شد. علت این نام گذاری وجود درختان بلوط در محوطه اطراف ساختمان محل کار اعضای تیم Green  بود. تعداد اعضای تیم در آن زمان 16 نفر بود که شاخص ترین آنها JamesGosling , Bil Joy, Patrick Naughton بودند.

 

 Green Team. From left to right they are: Al Frazier, Joe Palrang,

  Mike Sheridan, Ed Frank, Don Jackson, Faye Baxter, Patrick Naughton,

  Chris Warth, James Gosling, Bob Weisblatt, David Lavallee, and Jon Payne.

 Missing in action: Cindy Long, Chuck Clanton, Sheueling Chang, and Craig Forrest

 

/ 0 نظر / 56 بازدید