آموزش کامل آپدیت بایوس انواع مادربرد ها

حال قبل از اینکه آموزش را شروع کنیم به بررسی اجمالی مفاهیم پایه ای و اینکه بایوس چیست ، فلش کردن آن به چه معنایی است و مزایای آن چیست می پردازیم .

 

 

BIOS چیست ؟

 BIOS
قسمتی از نرم افزاری هست که به صورت دائمی در چیپی روی مادربردذخیره میشود ، زمانی که شما کامپیوتر خود را روشن می کنید ، ابتدا برنامهگنجانده شده درBIOS راه اندازی می شود .
این قسمت سخت افزار را چک میکند و برخی از قسمت های مهم سخت افزار را بازبینی می کند تا از صحت کارکرد اطمینان حاصل شود .
برای مثال در صورتی که ولتاژ های سیستم مناسب باشند ، این قسمت ، کارتگرافیک ، پردازنده ، رم و منبع تغذیه را بازبینی می کند . در صورتی کهمشکلی وجود داشته باشد شما رو توسط بیپ هایی رمزگونه باخبر می کند .
اگر همه قطعات سالم باشند ، صفحه Sartup نمایش داده خواهد شد و این اولین چیزی است که شما روی صفحه مونیتور مشاهده می کنید .
سپس اقدام به چک کردن حافظه و شناسایی سخت افزارهای دیگر ، پیکربندی Device های مورد نیاز ، شناسایی درایو های راه اندازی ( Boot ) ، وسرانجامتحویل دادن کنترل boot sector که وظیفه راه اندازی سیستم عامل را بر عهدهدارد ، را می کند .

فلش کردنBIOS چه معنایی دارد ؟

این جور نرم افزار هااز بعضی جهات شبیه به دیگر نرم افزار ها هستند . ورژن های جدیدی برای آن ها وجود دارد که شامل : بروز رسانی ، اصلاحیه ، ویژگی های جدیدو رفع اشکال های ورزن های قبلی می باشند . نصب ورژن جدیدBIOS و بروزرسانیآن امکان پذیر است اما فرآیند بروزرسانی آنها با بروزرسانی نرم افزار هایعادی نصب شده بر روی کامپیوتر شما متفاوت است !

نرم افزار هایBIOS در هارددیسک ذخیره نشده اند ، بلکه آن ها در یک چیپ بر روی مادربرد ذخیره شده اند !

برای پاک کردن نرم افزار ذخیره شده در چیپ و جایگزینی آن با ورژن جدید نرمافزار ، شما به یک برنامه مخصوص که flash utility نامیده می شود احتیاجدارید .

فرآیند انجام گیری بروزرسانیBIOS را فلش کردن BIOSمی نامند .


چرا ممکن هست شما به فلش کردنBIOS احتیاج پیدا کنید ؟

بیشترین دلایل رایج که موجب می شود که مردم اقدام به بروزرسانیBIOS بکنند:

-  پشتیبانیاز پردازنده های جدید :

 BIOS
این امکان را برای مادربرد فراهم می سازد تا مادربرد از پردازندههای جدید با سرعت بالاتر پشتیبانی کند . از آنجایی که ممکن استشما پردازنده فعلی خود را با یک پردازنده سریعتر و جدید تر جایگزین کنید ،اما ممکن استBIOS آن را شناسایی نکند ، یا تنظیمات صحیح برای بایوس آنپردازنده درBIOS وجود نداشته باشد که در بعضی موارد بابروزرسانیBIOS این مشکل را حل میکند .

-  پشتیبانی از هارددیسک هایی با حجم بیشتر :

 BIOS
به مادربرد این اجازه را می دهد تا از هارددیسک هایی با حجم بیشتر از مقدار معین شده پشتیبانی کنند .

از آنجایی که شما ممکن است هارد دیسکی حجیم تر و جدید تر نصب کنید ،ممکن استBIOS هارددیسک جدید را شناسایی نکند یا قسمتی از آن را شناساییکند . معمولا بروزرسانیBIOS این مشکل را نیز حل می کند .


-  رفع خطاها:

BIOS
 محتوی خصوصیات و اختیارات اصلی سیستم است که اگر یکی یا هیچ کدام ازآنها به صورت صحیح کار نکند و شما کامپیوتر را خریداری کرده باشید ، تولیدکننده مشکل را شناسایی و آن را توسط ورژن جدیدBIOS برطرف می کند .

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید