نمایش مشخصات قطعات کامپیوتر+ dxdiag

ثانیا وقتی شما میخواهید کامپیوتری رو بخرین همینطور کشکی که نمیشه و باید تمام جزئیاتش رو ببینین بعد بخرینش. خود من کامپیوترهایی رو دیدم که قیمت های مشابهی دارن ولی از نظر سیستم داخلی یکی نسبت به دیگری ضعیف تر هست. اصلا باید بسته به کاری که میخواهید انجام دهید باید کامپیوتر مخصوص به خودتون رو بخرین. بعضی افراد کامپیوتر رو برای بازی کردن میخرن ، بعضی ها برای بیزینس و تجارت و بعضی ها برای استفاده خانگی و غیره که با خرید کامپیوتری مناسب میتونین در پول خودتون صرفه جویی کنین. مثلا کامپیوترهایی که برای هدف بازی های کامپیوتری ( گیم ) خریده میشوند نیاز به سیستم بالایی از جمله کارت گرافیک ، سی پی یو و رم دارن و در عوض کسانی که کامپیوتر را برای اهداف تجارت خریداری میکنند بیشتر به فضای هارد دیسک بیشتر احتیاج دارند و برای استفاده های خانگی مثل استفاده از اینترنت و گوش دادن به موزیک هم یک کامپیوتر سبک و ارزان کافیست.

بهترین راه برای دیدن مشخصات کامل کامپیوتر استفاده از پنجره DirectX diagnostic Tools هست که برای دیدن این پنجره این چنین عمل کنید.

1. ابتدا با فشار دادن دکمه های window + R پنجره Run را باز کنید.

2. در پنجره Run تایپ کنید dxdiag

3. اینتر را بزنید خواهید دید که پنجره DirectX diagnostic tools باز میشود.

در بخش system شما میتوانید مشخصاتی از قبیل مقدار رم ، قدرت سی پی یو یا پروسسور یا پردازشگر ، نوع ویندوز ، نام کامپیوتر ، نام شرکت تولید کننده کامپیوتر را مشاهده کنید. در بخش Display  هم میتوانید جزئیات کارت گرافیک خود را مشاهده کنید. در بخش های بعدی هم میتوان مشخصات کارت صدای خود را ببینید.

نکته مهم این است که دیدن جزئیات کارت گرافیک در اینجا به نظر من به درد نمی خورد! میگین چرا؟ به خاطر اینکه مهم ترین چیزی که در کارت گرافیک اهمیت دارد حافظه کارت گرافیک میباشد. کارت گرافیک از حافظه 8 مگابایتی در قدیم شروع میشد و دو برابر دو برابر زیاد میشد. مثلا داشتیم کارت گرافیک های 8 ، 16 ، 32 ، 64 ، 128 و 256 مگابایتی. هم اکنون کارت گرافیک های جدید در بازار عرضه میشود که حافظه های سیصد و خوردی و غیره دارند. خلاصه بگم امروزه برای اجرای بازی هایی که در سال 2009 عرضه میشود حداقل به کارت گرافیک 256 مگابایت ضرورت دارید ولی من پیشنهادم به شما کارت گرافیک های 512 یا بالاتر از آن است.

برای دیدن حافظه کارت گرافیک کامپیوتر خود در ویندوز ویستا کافی هست تا روی صفحه دسکتاپ کلیک راست کنید و گزینه personalize را انتخاب کنید سپس روی display settings کلیک کنید. در پنجره باز شده روی Advanced settings کلیک کنید و سپس به بخش Adapter بروید. در بخش Video memory مشاهده خواهید کرد که حافظه اصلی کارت گرافیک شما که برای اجرای بازی های کامپیوتر بسیار مهم است چقدر است. اگر در این بخش چیزی ندیدید به این معنا هست که کارت گرافیک شما درست روی کامپیوترتان نصب نشده که باید سی دی مربوط به کارت گرافیک را درون کامپیوترتان قرار دهید و درایور آن را نصب نمایید.

راه دیگر دیدن مشخصات کامپیوتر کلیک راست کردن روی Computer و زدن دکمه Propertise میباشد که البته در اینجا مشخصات قسمت های اصلی کامپیوتر را خواهید دید و خیلی وارد جزئیات نمی شود.

/ 0 نظر / 54 بازدید