تاریخچه Bluetooth

عنوان بلوتوث از نام یکی از شاه های دانمارک یعنی هارلد بلاتاند دوم (Harold Bluetooth Blatant) مشهور به بلوتوث (دندان آبی) که یکی از پادشاهان وایکینگ بوده، برگرفته شده ‌است. وی بین سال‌های ۹۴۰ و ۹۸۱ میلادی می‌زیست.  او کسی بود که دیپلماسی را از جنگ به سمت گفت‌و‌گو سوق داد. او دانمارک و نروژ را با هم متحد کرد. مخترعان فناوری بلوتوث فکر می‌کردند این نام مناسب برای فناوری آن‌هاست که به وسایل مختلف اجازه می‌دهد نوعی گفت‌و‌گو با هم داشته باشند. یعنی فناوری بلوتوث می تواند دستگاه هایی با تکنولوژی های مختلف مانند کامپیوتر، تلفن همراه، تجهیزات موجود در صنایع اتومبیل و ... را به یکدیگر مرتبط ساخته بطوریکه قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر و انتقال اطلاعات باشند.جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به آدرسهای زیر مراجعه نمایید.

 

                     http://www.kingsofdenmark.dk/king2.htm        http://en.wikipedia.org/wiki/Harald_I_of_Denmark               

طرح لوگوی فناوری بلوتوث نیز برگرفته شده از حروف اول کلمات Harold Bluetooth می باشد که به طرز جالبی در یکدیگر ترکیب شده اند. اگر با دقت به لوگوی فوق توجه نمایید می توانید حروف B و  H را از یکدیگر تشخیص دهید.

 

 

 

البته برای درک بهتر تصویر فوق باید گفت که طراحان لوگوی بلوتوث از حروف رمزی معادل آن استفاده کرده اند. سمبل ستاره در این رسم الخط در واقع همان حرف H می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید.

http://www.y2012.de/fragments/runes.html

 

  دانستن این نکته خالی از لطف نیست که سرپرست تیم ابداع کننده تکنولوژی بلوتوث در شرکت اریکسون، خانم ماریا خورسند، بانوی 52 ساله ایرانی، یکی از مدیران مشهور صنعت فناوری اطلاعات جهان است. هر چند ایرانی‌ها در میان مدیران رده ‌بالای صنعت فناوری اطلاعات چندان کم‌ تعداد نیستند، اما خانم خورسند یکی از بلند پایه ‌ترین و در عین حال معدود زنان ایرانی فعال در این رشته می باشد.

 

 امروزه دیگر همه با فناوری بلوتوث آشنا هستند و کمتر گوشی تلفن‌ همراهی در جهان ساخته می‌شود که به این فناوری مجهز نباشد. ماریا خورسند (MariaKhorsand) در زمان مدیریت خود در شرکت اریکسون سوئد، ریاست این پروژه انقلابی را بر عهده داشته ‌است و در واقع مادر معنوی فناوری بلوتوث محسوب می‌شود. ایشان متولد 12 ژوئن 1957 در شهر ساری می‌باشند.

   در سال 1994 شرکت ‌اریکسون یک طرح مطالعاتی در زمینه تولید گوشی‌های تلفن همراه با قابلیت اتصال بصورت بی سیم به وسایل دیگری مانند رایانه‌های جیبی گرفت. پس از گذشت چهار سال، در سال 1998 اریکسون و چهار شرکت آی بی ام، اینتل، نوکیا و توشیبا یک کنسرسیوم با نام Bluetooth Special Interest Group  یا Bluetooth SIG  تشکیل دادند تا استانداردی بی‌ سیم برای اتصال ابزارهای مخابراتی/رایانه‌ای و ابزارهای جانبی آنها طراحی کنند که دامنهٔ کوتاه، توان مصرفی پایین و قیمتی ارزان داشته باشد. این گروه کار خود را رسما در ۲۰ می ‌۱۹۹۹ آغاز نمود. با گذشت زمان شرکتهای دیگر نیز که تمایل به استفاده از فناوری ابداعی شرکت اریکسون در تجهیزات خود داشتند، به عضویت این گروه در آمدند.

 نسخه های های مختلف بلوتوث عبارتند از :

 «1» بلوتوث 1.0  سال 1999    «2» بلوتوث 1.2   سال 2003   «3»  بلوتوث 2.0   سال 2004    «4»  بلوتوث 2.1  سال 2007     «5» بلوتوث 3.0  سال  2009

تا پایان سال 2008 حدود دو بیلیون دستگاه مجهز به تکنولوژی بلوتوث به بازار عرضه شده است.

/ 0 نظر / 20 بازدید