لوح های فشرده Blue-Ray Disk

 این نسل جدید از حافظه های نوری همان طور که از نام Blue-Ray مشخص است، به دلیل کمتر بودن طول موج اشعه لیزر آبی و بنفش ( که در حدود 405 نانومتر است و در قیاس با طول موج DVD که از اشعه مادون قرمز استفاده می کند و در حدود 650 نانومتر است )، به خواندن و رایت اطلاعات بر روی دیسک می پردازند که بدین ترتیب اطلاعات بسیار حجیم تری بر روی این نسل جدید لوح های فشرده که نسلی از دی وی دی ها هستند جای می گیرند . به طور متوسط هر دیسک Blue-Ray در حدود 5 برابر یک دی وی دی عادی 4.7 گیگابایتی در خود اطلاعات ثبت می کند ! بنابراین Blue-Ray های تک لایه در حدود 15-30 گیگابایت حافظه و Blue-Ray های دولایه در حدود 50 گیگابایت حافظه می توانند در خود جای دهند که ارقام بسیار قابل توجهیست !

به طور متوسط بر روی یک Blue-Ray Disk دو لایه در حدود 9 ساعت فیلم با کیفیت فوق عالی HD (High=Definition) و در حدود 23 ساعت فیلم با کیفیت بالای SD(Standard-Definition) ذخیره می شود !

کمپانی بزرگ سازنده نرم افزارهای مرتبط با مالتی مدیا Cyberlink نیز به عنوان یکی از پیشگامان استفاده از این نسل جدید فرمت علاوه بر سازگار کردن نسخه جدیدی از بسیاری از نرم افزارهای قدرتمند پخش و جانبی مالتی مدیا خود همچون PowerDVD و .. با این نسل جدید لوح ها، اقدام به تولید نسخه جدید نرم افزار مطرح رایت CD/DVD خود با نام Power2Go این بار با پشتیبانی کامل از فرمت HD-DVD و رایت بر روی Blue-Ray دیسک ها کرده است !

/ 1 نظر / 4 بازدید
saeideh

خوب بود اما بهتر بود تصاوير جالبتري نشون مي داديد.