آموزش سیستم عامل ویندوز 98

ویندوز که ابتدا با نسخه 3.1 و سپس 95 به بازار عرضه شد، سیستم عاملی گرافیکی است، از نوع چند کاره (multitask) و چندکاربره یاmultiuser .ویژگی multitask این مفهوم را دارد که در یک لحظه، چند برنامه مختلف می توانند در حال اجرا باشند، کاریکه در سیستم عاملهای قدیمی مثل dos امکان نداشت. multiuser هم به این معناست که از یک کامپیوتر افراد مختلفی می تواند استفاده کنند.

پس از ویندوز 95 که تحول بزرگی در سیستم عاملها ایجاد کرد، مایکروسافت ویندوز نسخه 98 خود را عرضه کرد، سپس ویندوز me، ویندوز حرفه ای 2000 و جدیدا هم که ویندوزxp را به بازار داده است. در اینجا قصد داریم که مروری بر ویندوز 98 در سطح مقدماتی داشته باشیم.
در ویندوز، برنامه های مختلف در قالب پنجره هایی اجرا می شوند. برای هر کاری در ویندوز پنجره ای در نظر گرفته شده است که لازم است برای انجام هر کاری، پنجره ای را باز کرد، بست و یا جابجا کرد. از اینرو، یکی از دلایل انتخاب نام این سیستم عامل بعنوان windows یعنی پنجره ها هین موضوع می باشد.

آموزش سیستم عامل ویندوز 98 (درس اول)

 

ماوس و عملکرد آن

ماوس یا موشواره یکی از ابزارهای جانبی کامپیوتر است که در محیط سیستم عامل ویندوز کارایی بسیار بالایی دارد، برای استفاده از ماوس دانستن چند اصطلاح درمورد آن لازم است:
click : زدن کلید سمت چپ ماوس
double click : دوبار زدن کلید سمت چپ ماوس
right click : زدن کلید سمت راست ماوس
point : اشاره کردن، بردن ماوس روی هر گزینه ای
drag : کشیدن و رها کردن، فشردن کلید سمت چپ ماوس و نگهداشتن آن، سپس کشیدن گزینه مورد نظر و رها کردن کلید سمت چپ
منوی استارت (start)

بسیاری از کارها از طریق این منو انجام می شود. برای باز کردن این منو به یکی از روشهای زیر عمل می کنیم:
1. روی کلید start کلیک می کنیم.
2. کلید windows روی کیبورد را می زنیم.
3. کلید ctrl+esc را می زنیم.(برای کیبوردهای قدیمی)
4. کلید alt+s را می زنیم. (وقتیکه روی taskbar هستیم)
desktop و taskbar
سیستم عامل ویندوز از نظر ظاهری به دو قسمت اساسی تقسیم می شود. قسمت بزرگتر و بالایی که اکثر فضای صفحه نمایش را پوشانده، desktop نام دارد که اکثر برنامه ها و پنجره های ویندوز روی آن باز می شوند.در روی desktop که می توان به میزکار هر فردی تشبیه کرد برنامه های مختلفی قرار دارند که چون روی desktop قرار گرفته اند سریعتر برای اجرا در دسترس هستند.
نوار طوسی رنگی که در پایین ترین قسمت صفحه نمایش قرار دارد taskbar یا نوار وظیفه نامیده می شود و منوی start یا شروع در سمت چپ آن قرار دارد. در taskbar هم قسمتهای مختلفی وجود دارد. علاوه بر منوی start، در سمت راست این نوار، قسمتی به نام sys tray وجود دارد که ساعت، تاریخ و برنامه های در حال اجرا که در حافظه قرار گرفته اند به چشم می خورد. در قسمت خالی این نوار، نام برنامه هایی که در حال حاضر با آنها سر و کار داریم آمده است، مثلا گر با دو برنامه در یک لحظه مشغول کار باشیم نام آن دو در قسمت میانی taskbar اضافه می شود.
خاموش کردن کامپیوتر: برای خاموش کردن اکثر کامپیوترهای جدید، نباید کلید power را که روی کامپیوتر قرار دارد فشار داد، بلکه روش استانداردی برای این امر وجود دارد. در منوی شروع (start)، روی گزینهshut down کلیک می کنیم، پنجره ای با عنوان shut down windows باز می شود که شامل چند گزینه رادیویی است.
برای خاموش کردن کامپیوتر روی گزینه shut down کلیک کرده، سپس ok را کلیک می کنیم. با این کار کامپیوتر بدون نیاز به فشار دکمه power خاموش می شودو برای راه اندازی مجدد کامپیوتر گزینه restart را انتخاب کرده سپس ok می کنیم، که باعث می شود کامپیوتر reset شود و از اول شروع به بالا آمدن یا اصطلاحا boot شدن کند.
برای راه اندازی مجدد و رفتن به محیطdos ، گزینهrestart in ms-dos mode را انتخاب می کنیم و برای اینکه کامپیوتر بطور موقتی و در زمان بلااستفاده بودن، حداقل برق را مصرف کند، از گزینه stand by استفاده می کنیم. برای خروج از این حالت stand by (آماده به کار) کافیست کلیدی را فشار دهیم.
نکته: اگر با shut down یا روش دیگری مثل ms-dos prompt که در زیرمجموعه program از منوی start قرار دارد به محیط dos رفته باشیم، برای بازگشت به محیط ویندوز کافیست دستورexit را تایپ کنیم.

آموزش سیستم عامل ویندوز 98 (درس دوم)

 

نکته: در بسیاری از پنجره های ویندوز سه کلید زیر وجود دارند:
ok : برای تایید و اعمال تغییرات و بسته شدن پنجره
cancel : برای صرف نظر از اعمال تغییرات انجام داده شده
apply : برای تائید و اعمال تغییرات و باز ماندن پنجره به کار می رود.
گزینه های رادیوئی: گزینه هایی به شکل دایره هستند که از مجموعه آنها، فقط یکی می تواند انتخاب شود.
کلیدهای کنترلی پنجره ها:در ویندوز با اجرای هر آیکن که نشانگر برنامه ای می باشد پنجره ای باز می شود. در هر پنجره ممکن است کلیدهای زیر وجود داشته باشد که در سمت راست و بالای آن پنجره واقع شده اند :
close برای بستن پنجره
maximize برای حداکثر کردن اندازه پنجره
restore برای برگرداندن پنجره حداکثر شده به اندازه قبلی
minimize برای حداقل کردن پنجره و فرستادن روی taskbar . با این کار پنجره بسته نمی شود، و برای باز شدن مجدد آن کافیست روی نام آن برنامه در taskbar کلیک کنید.
help : برخی پنجره ها آیکن کوچکی در سمت راست و بالای خود دارند که به شکل علامت سؤال (؟) می باشد. اگر روی آن کلیک کنیم، همراه نشانگر ماوس، علامت سؤال اضافه خواهد شد و هر جایی در آن پنجره که کلیک کنیم، پنجره کوچکی با توضیحات مختصری درباره آن قسمت، باز می شود.
تغییر مکان پنجره ها: برای تغییر مکان پنجره، روی سطر عنوانش کلیک کرده و سپس به نقطه دیگری drag می کنیم.
تغییر سایز پنجره ها: برای تغییر اندازه پنجره، نشانگر ماوس را به یکی از لبه های آن نزدیک کرده به محض تغییر حالت drag می کنیم. البته قسمتی مخصوص این کار در سمت راست و پایین هر پنجره وجود دارد.
مرتب سازی پنجره های باز:
گاهی اوقات تعداد پنجره های بازی که ما با آنها کار می کنیم زیاد می شوند و یا شاید لازم باشد که مثلا دو تا پنجره my computer بطور عمودی و مرتبی کنار هم قرار گیرند. برای این کار، در قسمت خالی taskbar کلید سمت راست ماوس را می زنیم (right click)، در منوی باز شده، گزینه های زیر برای مرتب کردن پنجره ها به کار می رود:
cascade windows مرتب کردن پنجره ها به شکل قطری.
tile windows horizentally مرتب کردن پنجره ها به صورت افقی.
tile windows vertically مرتب کردن پنجره ها به صورت عمودی.
minimize all windows برای حداقل سازی تمام پنجره ها.
گزینه undo در این منو برای برگرداندن آخرین کار انجام شده به کار می رود.
ساعت و تاریخ سیستم: معمولاً سمت راست taskbar ساعت سیستم دیده می شود. با اشاره به آن، ساعت و تاریخ نیز نمایش داده خواهد شد. برای تنظیم ساعت و تاریخ روی ساعت دابل کلیک می کنیم. در پنجره باز شده امکان تنظیم ساعت و تاریخ وجود دارد.
تنظیمهای taskbar: در قسمت خالی روی taskbar راست کلیک کرده و در منوی باز شده روی properties کلیک می کنیم. پنجره ای باز می شود که در آن گزینه های زیر وجود دارد:
always on top: با انتخاب این گزینه، taskbar همیشه روی سایر پنجره ها قرار می گیرد.
auto hide: باعث می شود با دور شدن نشانگر ماوس از taskbar، به صورت خودکار پنهان شود.show small lcons in start menu: آیکنهای منوی استارت را در اندازه کوچکتر نشان می دهد.
show clock: با انتخاب آن، ساعت در سمت راستtaskbar نشان داده خواهد شد.
سایر تنظیمهایtaskbar :با نزدیک کردن نشانگر ماوس به لبه داخلیtaskbar شکل نشانگر ماوس عوض می شود. در این حالت drag می کنیم.با این کار پهنای آن بیشتر می شود تا حدیکه نصف desktop را می پوشاند. همچنین می توان taskbar را به یکی از چهار جهت صفحه برد. برای این کار در قسمت خالی taskbar ، کلید سمت چپ ماوس را پایین نگه داشته و به محل دلخواهی از صفحه می کشیم (یا drag کردن).

آموزش سیستم عامل ویندوز 98 (درس سوم)
 

تنظیمهای desktop
در قسمت خالیdesktop کلیک راست کرده (دکمه سمت راست ماوس) و properties را انتخاب می کنیم. پنجره باز شده با عنوان display properties، دارای قسمتهای مختلفی است:
background : (تصویر زمینه) در این قسمت می توان تصویر زمینه desktop را تعیین کرد. در قسمت display حالت قرار گرفتن تصویر به یکی از سه صورت center (قرار گرفتن در مرکز صفحه)،tile (کنار هم چیدن عکسهای کوچکتر، مثل کاشی) و stretch (کشیدن عکس بمنظور تمام صفحه شدن) قابل تنظیم است.
با استفاده ازbrowse می توان تصویری را که در این لیست وجود ندارد به عنوان تصویر زمینه انتخاب کرد.با کمک pattern می توان طرح یا الگوهای مختلفی را در حالتیکه نخواهیم از عکس استفاده کنیم بکار برد.
creen saver: در این قسمت می توان نوع محافظ صفحه نمایش را تعیین نمود. یعنی در زمانیکه برای مدتی با کامپیوتر کاری نداریم برای ثابت نماندن تصویر صفحه نمایش تصاویر متحرک و متنوعی را بکار برد. همچنین بوسیله کلید setting امکان تنظیمات بیشتر محافظ انتخاب شده وجود دارد. با کلید preview می توان محافظ را به صورت تمام صفحه دید.
در قسمت wait ، مدت زمان انتظار برای فعال شدن خودکار screen saver در زمان بیکاری کامپیوتر تعیین می شود. اگر گزینه password protected تیک خورده باشد. کلید change نیز فعال خواهد شد. با این کلید می توان کلمه رمزی را برای محافظ صفحه نمایش در هنگام خروج از آن در نظر گرفت.
با استفاده از کلید setting در پایین این پنجره می توان مدت زمان انتظار برای خاموش شدن مانیتور، هارد دیسک یا رفتن به حالت stand by (انتظار- آماده به کار) را مشخص کرد. در stand by مصرف برق سیستم حداقل می شود.
ppearance : در این قسمت می توان ظاهر ویندوز را به یکی از استانداردهای موجود تبدیل نمود. این استانداردها در زیر مجموعه scheme وجود دارند. در این زیر مجموعه گزینه windows standard حالت پیش فرض (default) اولیه است.
effects: در این قسمت می توان شکل آیکنهای استاندارد صفحه desktop را تغییر داد. برای این کار روی آیکن مورد نظر کلیک کرده و سپس change lcon را کلیک می کنیم. برای تبدیل آیکن گزینه انتخاب شده به حالت پیش فرض روی default icon کلیک می کنیم.
web: با انتخاب گزینه view my active desktop شما desktop خود را مثل صفحات اینترنتی فعال خواهد کرد. ولی بهتر است همیشه این گزینه را از حالت تیک خورده خارج کنیم، زیرا سرعت باز و بسته کردن پنجره های مختلف را کند می کند.
ettings: در این قسمت تنظیمات مربوط به کارت گرافیکی ومانیتور انجام می شود. کیفیت رنگ در قسمت colors تعیین می شود که مشخص کننده تعداد رنگهای مورد استفاده می باشد، که بهتر است همیشه یکی از دو گزینه true color(32bit) یا high color(16bit) انتخاب شود. در قسمت screen area می توان سایز صفحه نمایش در ویندوز را تعیین کرد. چند حالت معمولتر آن در زیر آمده است:
480 * 640 : برای مانیتورهای 14". در این حالت سایز آیکنها بزرگ هستند.
600 * 800 : استاندارد مانیتورهای 15". در این حالت سایز آیکنها متوسط هستند.
768 * 1024 : در این حالت سایز آیکنها خیلی کوچک می شوند.
پنجره run : اکثر برنامه های ویندوز در قسمت programs از منوی start قرار دارند، که از این طریق قابل دستیابی و اجرا می باشند.البته از روی desktop نیز بعضی برنامه قابل دسترسی هستند. ولی روش دیگری وجود دارد که در منوی start با کلیک روی گزینه run انجام می شود. ما با دانستن نام برنامه مورد نظر برای اجرا و تایپ آن در جلوی قسمت open می توانیم آن برنامه را اجرا کنیم.(بشرطیکه مسیر اجرای فایل درست باشد. تمام برنامه هایی که در فولدر ویندوز قرار دارند براحتی از این طریق قابل اجرا هستند، مثل notepad، wordpad و...)
روش فعال کردن پنجره های باز: در صورت باز بودن چند پنجره مربوط به برنامه های مختلف، در هر لحظه حداکثر یک پنجره یا برنامه می تواند فعال باشد که رنگ آن در حالت معمولی آبی پررنگ می باشد. برای فعال کردن یک پنجره دلخواه به یکی از روشهای زیر عمل می کنیم:
1. روی عنوان (قسمت آبی رنگ بالایی) پنجره دلخواه یا روی قسمتی از آن پنجره کلیک می کنیم.
2. روی نام آن پنجره در ‏‏taskbar کلیک می کنیم.
3. کلید alt را پایین نگه داشته و tab را متوالیاً فشار می دهیم تا مربع آبی رنگ روی آیکن برنامه موردنظر قرار گیرد سپس می توان کلید alt را رها کرد.

آموزش سیستم عامل ویندوز 98 (درس چهارم)
 

فایل و فولدر (file ، folder )
فایل حاوی اطلاعاتی است که در حافظه کامپیوتر نگهداری می شود. فایلها از اسم و پسوند تشکیل شده اند (مثلا word.exe )، و معمولا پسوند ها معرف نوع فایل یا آن برنامه می باشند. فولدر یا پوشه، محلی است برای نگهداری فایلها، چه آنها که بهم مربوطند و تشکیل یک برنامه می دهند و چه فایلهای مجزا از هم. در زیر، انواعی از فایلهای با پسوند مهم و معروف را آورده ایم:
پسوند فایلهای متنی: txt ، doc و...
پسوند فایلهای تصویری(عکس): jpg، bmp، gif و...
پسوند فایلهای صوتی: wav، mp3، mid و...
پسوند فایلهای فیلم: mpg، avi، dat و...
در ویندوز، برای انجام هر کاری با فایلها و فولدرها مثل copy ، حذف ، اجراء ، انتقال و … از دو برنامه زیر استفاده می شود:
الف) برنامه windows explorer که در مسیر زیر قرار دارد:
start > programs > windows explorer
ب) برنامه my computer که روی desktop قرار دارد.
در این دو برنامه، ممکن است داخل فولدری شویم، در اینصورت اگر بخواهیم از آن فولدر خارج شویم و به یک مرحله بالاتر برگردیم از آیکن up که روی قسمت دکمه های استاندارد (زیر menuها) قرار دارد استفاده می کنیم.
ایجاد فایل یا فولدر: روی desktop، my computer یا windows explorer کلیک راست کرده به new اشاره کرده، سپس folder را انتخاب می کنیم. یک فولدر جدید روی آن مسیر به وجود می آید. روش دیگر ساختن فولدر جدید در ویندوز اکسپلورر یا my computer، به این صورت است که از منوی file به گزینه new اشاره کرده و روی folder کلیک می کنیم. برای تغییر نام فولدر جدید که با نام new folder ساخته می شود، کافیست یکی از سه کار زیر را انجام دهیم:
1. روی فایل یا فولدر یک بار کلیک کنیم تا اجازه تغییر نام را بدهد.
2. روی فایل یا فولدر کلیک راست کرده و rename را انتخاب کنیم.
3. روی فایل یا فولدر، f2 بزنیم.
مرتب سازی آیکن ها (arrange icons):هر وقت بخواهیم آیکن های فایل یا فولدر را روی desktop یا my computer یا windows explorer مرتب کنیم در قسمت مورد نظر کلیک راست کرده، arrange icons را باز می کنیم و یکی از معیارهای مرتب سازی داخل آنرا انتخاب می کنیم. در این صورت آیکنها طبق آن معیار مرتب می شوند.
معیارهای مرتب سازی : می توانید این مرتب سازی را بر حسب اسم (name)، نوع پسوند(type)، سایز، تاریخ انجام داد. اگر گزینه auto arranges انتخاب شده باشد همیشه ترتیب قرار گیری فایلها یا فولدرها به طور منظم خواهند بود. یعنی نمی توان آنها را در جای دیگری قرار داد.
جستجوی فایلها (find): برای اینکه فایل یا فولدر خاصی را روی کامپیوتر خود جستجو کنیم می توان از گزینه find استفاده کرد. برای این کار از مسیر زیر پیروی می کنیم:start > find > find files or folders
روشهای دیگر باز کردن پنجره find :
1. استفاده از کلیدهای ctrl + f
2. زدن کلید f3 روی desktop
برای اینکه فایلی را جستجو کنیم کافی است در پنجره find جلوی named اسم آنرا وارد کنیم. (می توانیم از * (ستاره) نیز استفاده کنیم.) مثلاً txt .* یا jpg.* یا *.ali و ...
اگر هنگام جستجوی فایلهای متنی بخواهیم متنی را که داخل آن فایل به کار رفته است را نیز جستجو کنیم کافی است کلمه مورد نظر را در قسمت containing text وارد کنیم.
در قسمت look in مسیر جستجو را مشخص می کنیم. (مثلاً در کدام درایو جستجو را انجام دهد.)
اگر بخواهیم فایل مورد نظر را در تمام hard مورد جستجو قرار دهد گزینه local hard drives را از این قسمت انتخاب می کنیم.
اگر بخواهیم تمام درایو ها حتی floppy یا :a و cd rom نیز جستجو شوند، گزینه my cmputer را انتخاب می کنیم. اگر گزینه include subfolders تیک خورده باشد مسیر تعیین شده و تمام زیر شاخه های آن جستجو خواهد شد.با استفاده از کلید browse می توان زیر مجموعه خاصی را جهت جستجو مشخص نمود، تا محدوده جستجو محدودتر شود. برای شروع جستجو روی کلید find now کلیک می کنیم.در قسمت date و advanced می توانیم محدوده جستجو را کوچکتر کنیم. مثلاً دنبال فایلهایی با سایز مشخص ، تاریخ مشخص و ... باشیم.
مشخصات فایلها: (file properties)
برای دیدن و تغییردادن خصوصیات یک فایل روی آن، کلیک راست کرده، روی properties کلیک می کنیم. مشخصات یا خصوصیات فایل شامل نام، سایز، محل قرار گیری و صفاتش می باشد. یک فایل یا فولدر در ویندوز 98 چهار صفت (attribute) دارد: read only، hidden، archive و systemصفت read only باعث می شود محتویات فایل قابل خواندن باشد و نتوان محتویاتش را تغییر داد.
پنهان کردن فایل یا فولدر
روی آیتم مورد نظر کلیک راست می کنیم و گزینه properties را انتخاب می کنیم، بعد گزینه hidden را تیک می زنیم وسپس ok. شاید پس از این کار آن فایل هنوز مخفی نشده باشد، پس لازم است کلید f5 را بزنیم ویا کلیک راست کرده و refresh را کلیک کنیم.اگر باز هم فایل مخفی شده قابل دیدن بود به منوی view رفته و روی foler options کلیک می کنیم.در آین پنجره، برگه view را که در بالای آن قرار دارد کلیک کرده و در قسمت hidden files گزینه دوم یعنی do not show hidden files or system files را انتخاب می کنیم. این بار حتما فایل مخفی خواهد شد.روش دیگر درست کردن shortcut این است که روی هر فایل، فولدر ویا آیکنی در ویندوز، کلیک راست کنیم، با انتخاب create shortcut این کار انجام می شود و در سمت چپ و پایین آن آیکن، یک علامت فلش دیده می شود که آن را از فایل اصلی متمایز می کند.
منوی view در my computer یا windows explorer :
در اکثر برنامه های تحت ویندوز در قسمت منوها، گزینه ای به نام view وجود دارد که نحوه نمایش اجزای داخل آن برنامه مثل لیست فایلها را تعیین می کند. و یا می توان سایر نوارهای ابزار آن برنامه را فعال یا غیرفعال کرد. در زیر، برخی از مقادیر مهم این منو آورده شده اند:
toolbars: نوارهای ابزار برنامه را پنهان می کند و یا نمایش می دهد.این میله های ابزار عبارتند از:
ا‌لف) standard buttons :اگر تیک خورده باشد، کلید های استاندارد بالای پنجره نشان داده می شوند.
ب) address bar :مسیر فولدر فعلی را نشان خواهد داد.
ج) links :کلیدهایی را برای اتصال به سایتهای اینترنتی در بالای پنجره قرار می دهد که البته نیازی به آنها نیست.
د) text tables :در صورت فعال بودن کلیدهای استاندارد، اگر این گزینه تیک خورده باشد، عنوان هر کلید را پایین آن می نویسد.
ه) status bar سطر توضیحات پایین پنجره ها را پنهان می کند یا نمایش می دهد.
as web page : باعث می شود در حالت کلاسیک در سمت چپ فولدر فعلی ستون توضیحاتی اضافه شود که با قرار گرفتن روی هر فایل توضیحات آن در این قسمت نمایش داده می شود. چهار گزینه بعد یعنی large icons، small icons، list و details، برای تعیین نوع نمایش آیکنها در پنجره فعلی به کار می رود.زیر مجموعه arrange icons برای مرتب کردن لیست فایلها یا فولدرها براساس نام، پسوند، سایز یا تاریخ ایجاد و ... به کار می رود. اگر گزینه auto arrange فعال باشد آیکنها همیشه مرتب خواهند بود.

آموزش سیستم عامل ویندوز 98 (درس پنجم)
 

copy و move
کپی و انتقال (move) از مهمترین و پرکاربردترین کارهای تحت ویندوز است که در هر برنامه ای از آن استفاده می شود. در ابتدا لازم است که فرق این دو توضیح داده شود. کپی، وقتی بکار می رود که بخواهیم مثلا از فایلی که موجود است، نسخه دیگری در جای دیگری داشته باشیم طوریکه فایل اولی دست نخورده بماند. ولی انتقال یا move به این صورت است که فایل اول را از جای خود به محل دیگری منتقل کنیم.یعنی فقط با یک فایل و جابجایی آن سر و کار داریم، اما در کپی با دو فایل.عمل کپی و انتقال مراحلی را به دنبال دارد که با رعایت آنها، این کار ساده و پرکاربرد براحتی انجام می شود.
روش و مراحل کپی (copy) و انتقال (move) :
1. انتخاب آیتم مورد نظر (مثلا فایل، فولدر، عکس یا متن و...)
2. تعیین هدف، یعنی اینکه می خواهیم مثلا از این فایل در جای دیگری کپی بگیریم یا آن را منتقل کنیم.
الف: کپی (copy)
فرض می کنیم ابتدا می خواهیم عمل کپی را انجام دهیم.
برای این کار در مرحله اول ابتدا عمل کپی گرفتن از فایل را به یکی از چهار روش زیر انجام می دهیم:
- فشردن دکمه copy روی نوار ابزار هر برنامه ای
- انتخاب گزینه کپی از منوی edit
- فشردن همزمان کلیدهای ctrl+ c
- کلیک راست روی فایل مورد نظر و انتخاب copy
3. تعیین محل جدید برای چسباندن کپی فایل
4. عمل چسباندن که به یکی از چهار روش زیر صورت می گیرد.
- دکمه paste که روی نوار ابزار اکثر برنامه ها وجود دارد.
- انتخاب گزینه paste از منوی edit
- فشردن همزمان کلیدهای ctrl+ v
- کلیک راست روی مکان جدید و انتخاب paste
با انجام این مراحل توانستیم از فایل یا هر چیز دیگری در ویندوز یک کپی تهیه کرده و در محل جدیدی قرار دهیم. حالا مراحل روش انتقال یا move را بررسی می کنیم.
ب: انتقال (move )
برای منتقل کردن هر آیتمی مثل فایل یا فولدر، ابتدا باید آن را از محل فعلی حذف کرد و به حافظه موقت کامپیوتر سپرد. سپس در مکان جدید اضافه کرد. این کارها بطور کامل و ساده در ادامه توضیح داده شده است.ابتدا برای cut کردن (برش، حذف) فایل یکی از چهار روش زیر را بکار می بریم:
- فشردن دکمه cut روی نوار ابزار برنامه ها
- انتخاب گزینه cut از منوی edit
- فشردن همزمان کلیدهای ctrl+ x
- کلیک راست روی فایل و انتخاب cut
حالا محل جدید فایل cut شده را مشخص می کنیم.
در پایان عمل چسباندن را انجام می دهیم که به یکی از چار روش زیر صورت می گیرد:
دکمه paste روی نوار ابزار برنامه ها
- انتخاب گزینه paste از منوی edit
- فشردن همزمان کلیدهای ctrl+ v
- کلیک راست و انتخاب paste
حذف فایل یا فولدر (پاک کردن): (delete)
اگر بخواهیم فایل، فولدر یا هرچیز دیگری را پاک کنیم، باید یکی از سه روش زیر را انجام دهیم:
1. فشردن کلید delete روی صفحه کلید (keyboard)
2. راست کلیک روی فایل یا فولدر و انتخاب delete
3. فشردن دکمه delete روی نوار ابزار برنامه ها
4. drag کردن فایل موردنظر روی سطل آشغال (recycle bin)
کشیدن (drag) فایل مورد نظر برای پاک کردن به روی آیکن recycle bin
قفل شدن ویندوز: هر وقت ویندوز قفل شد (hang کرد) یعنی هیچ کدام از برنامه های دیگر کار نمی کرد در این صورت سه کلید alt+ctrl+del را همزمان یکبار فشار دهید.با این کار احتمالا اگر فقط ویندوز قفل شده باشد نه کامپیوتر، پنجره ای به نام close program باز می شود. در اینجا لیست برنامه های در حال اجرا نمایش داده می شود، روی نام برنامه ای که پیغام not responding داده است کلیک کرده و دکمه end task را فشار دهید. پس از چند لحظه پنجره ای باز می شود که دوباره باید برای تایید end task را فشار دهید، پس از این، مشکل قفل شدن برطرف می شود. ولی اگر با این کار مشکل برطرف نشد دکمه reset روی case کامپیوتر را فشار دهید.
restart سریع: برای اینکه در بعضی مواقع لازم است فقط ویندوز restart شود نه کل کامپیوتر، می توان پس از انتخاب گزینه restart از قسمت shut down همزمان با ok کردن، کلید shift را پایین نگه داشته و پس از چند لحظه رها کنیم. در این صورت پیغام windows is now restarting در صفحه نمایش ظاهر می شود و ویندوز به صورت سریع از اول اجراء خواهد شد.
scheduled task : اگر بخواهیم کاری را در فاصله زمانی دلخواه و یا در زمان مشخصی در آینده اجرا کنیم از برنامه scheduled task اس

/ 0 نظر / 71 بازدید