مودم چیست و چگونه کار می کند؟

انواع مودم :

وابسته به این که کامپیوتر شما چگونه طراحی شده باشد و نیاز های شما ، شما می توانید مودم خارجی، داخلی یا کارت مودم PC داشته باشید . تمام 3 نوع مودم به یک طریق کار می کنند ، اما هر کدامشان برتری ها و ضعف هایی دارند.

مودم خارجی:

این مدل ساده ترین نوع مودم برای نصب می باشد چون نیازی برای باز کردن کامپیوتر نیست. مودم های خارجی دارای منبع تغذیه روی خودشان می باشند و توسط کابل به پرت سریال کامپیوتر متصل می شوند. خط تلفن به درگاه در پنل پشتی مودم متصل می شود.

چونکه مودم های خارجی دارای منبع تغذیه به روی خود هستند شما می توانید برای قطع مودم در هنگام آنلاین بدون اینکه کامپیوتر خود را خاموش کنید مودم را خاموش کنید. یک مزیت دیگه مودم های خارجی نسبت به مودم های داخلی این است که منبع تغذیه مودم های خارجی هیچ نیروی برقی را از کامپیوتر استفاده نمی کند. شما می توانید فعال بودن اتصال مودم خود را با دیدن لامپ روی مودم مشخص کنید.

مودم  داخلی :

اغلب مودم های داخلی زمانی که شما یک کامپیوتر را می خرید نصب می شوند. مودم های داخلی به طور مستقیم در کامپیوتر شما نصب می شود و بنا بر این نیازی به توجه خاصی ندارد. مودم های داخلی زمانی که شما برنامه اتصال را اجرا می کنید فعال می شوند و زمانی که از آن برنامه خارج می شوید خاموش می شوند. این سادگی برای استفاده کننده های نو آموز بسیار مفید است.

مودم های داخلی معمولاً نسبت به مودم های خارجی ارزانترند اما معمولاً تفاوت قیمتی کمی دارند. مشکل عمده مودم های داخلی این است که محل آن در داخل سیستم قرار دارد. زمانی که شما می خواهید یک مودم دیگر را جایگزین کنید شما باید کامپیوتر خود را باز کنید و مودم را از درون آن تعویض کنید.

مودم PC Card :

این مودم ها برای کامپیوتر های قابل حمل طراحی شده اند ، اندازه آنها به اندازه یک کارت خرید و در درگاه PC Card کامپیوتر های نوتبوک و کامپیوتر های قابل حمل قرار می گیرد. زمانی که به مودم نیازی نیست برداشته می شد. جدا از اندازه آنها، مودم  PC Cardشبیه مخلوطی از مودم ها ی خارجی و داخلی می باشد. این قطعات به طور مستقیم به درگاه خارجی در کامپیوتر های قابل حمل متصل می شود بنا بر این به غیر از خط تلفن نیازی به هیچ سیم دیگری نیست. این کارت از منبع تغذیه کامپیوتر استفاده می کند ، که این تا زمانی که باتری کامپیوتر کار می کند قابل استفاده است.ا استفاده از مودم PC Card زمانی که کامپیوتر از باتری استفاده می کند به طور جدی طول عمر باتری را کاهش می دهد.

مودم چگونه کار می کند؟

زمانی که مودم اولین ارتباط را برقرار می کند ، شما یک صدای بلند که از مودم بلند می شود  را می شنوید . آنها سیگنال های دیجیتالی هستند که منبع آن کامپیوتر شما می باشد که ارتباط شما با یک تلفیق صدا آغاز می شود. مودم یک تن بلند برای نشان دادن 1 دیجیتالی و تن کوتاه برای نشان دادن 0  (صفر) دیجیتالی می فرستد.

در پایان ارتباط شما کامپیوتر عمل قبلی را معکوس انجام می دهد. دریافت مودم تفکیک انواع تن های مختلف به علائم دیجیتالی و فرستادن آنها به دریافت کننده کامپیوتر می باشد. در واقع پردازش یک بیت خیلی دشوار تر از دریافت علائم در یک جهت و سپس در جهت دیگر است. مودم ها همزمان ارسال و دریافت علائم را در یک زمان کوتاه انجام می دهند. مودم ها می توانند علائم داده های ورودی را از خروجی تشخیص دهند توسط نوع استاندارد تن هایی که استفاده می کنند.

قسمت دیگر از عمل انتقال شامل ارسال بی نقص اطلاعات می باشد. مودم ها در طول مسیر  تعویض و افزودن کد های ریاضی را انجام می دهند. این کد های مخصوص ، CheckSum نامیده می شوند. اجازه میدهد تا هر دو کامپیوتر بفهمند که قطعه اطلاعات به طور صحیحی فرستاده شده اند. عمل فشرده سازی و باز کردن فشرده شده ها  اطلاعات را متراکم می کند بنا بر این مودم می تواند اطلاعات را در طول خط تلفن به طور کار آمد تری ارسال کند.

مودم ها اطلاعات آنالوگ از خط تلفن را به اطلاعات دیجیتالی که کامپیوتر می تواند بخواند تبدیل می کنند، آنها اطلاعات دیجیتال را به اطلاعات آنالوگی که می تواند ارسال شوند تبدیل می کنند. این پردازش شامل تلفیق و تفکیک علائم دیجیتالی کامپیوتر به علائم آنالوگ قابل اتقال توسط خط تلفن می شود . به عبارت دیگر ، مودم اطلاعات کامپیوتر را به زبانی که تلفن استفاده می کند ترجمه می کند و عکس این عمل ترجمه اطلاعات به زبان کامپیوتر را مودم انجام می دهد.

چه تفاوتی بین علائم آنالوگ و دیجیتال وجود دارد ؟

کامپیوتر کار هایش را توسط روشن و  خاموش کردن یک سری از کلید های الکترونیکی که نشان دهنده 0 و 1 است انجام می دهد. 0 کدی برای خاموش و 1 کد روشن می باشد. ترکیبی از این کد ها نشان دهنده یک نوشته، فرمان کامپیوتر و گرافیک درون کامپیوتر می باشد.با مقایسه ، تلفن توسط ارسال صدا توسط یک سری سیگنال های آنالوگ متوالی با تغییر شدت جریان  در طول مسیر می باشد.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید