همه چیز در مورد سرویس وایمکس ایرانسل!

نخست، دسترسی از طریق خط تلفن به صورت  Dial-up که دارای سرعتی پایین و همراه با اشغال شدن خطوط تلفن بود.

دوم، دسترسی از طریق خط تلفن با استفاده از فناوری XDSL و مودمهای کابلی که نیازمند زیرساختهای وسیع و پرهزینه است و در بسیاری از مناطق امکان دسترسی به آن وجود ندارد. ضمنا" منحصر به مکان و محدوده ای خاص است و از مزایای اینترنت بی سیم بی بهره است.

سوم، دسترسی Wi-Fi از طریق امواج رادیویی است که به صورت بی سیم و تنها در محوطه یک ساختمان امکان پذیر است.

 اما اکنون با ظهور وایمکس جهان در آستانه تحولی دیگر در عصر اینترنت قرار گرفته است.

 وایمکس سیستم  دیجیتال ارتباط بی سیم است که با استفاده از منطقه  بسیار وسیع تحت پوشش دکلهای وایمکس ، کل شهر و شهرکهای صنعتی ومناطق راهبردی را پوشش می دهد و اینتر نت پر سرعت را  برای سازمانها، موسسات و شرکتهای تجاری و همچنین منازل مسکونی و کلیه افراد در هر نقطه ای از مکانهای تحت پوشش فراهم می آورد. به طوری که کاربر قادر خواهد بود در هر لحظه، حتی در شهرهای دیگر تحت پوشش، توسط رایانه اش به اینترنت پر سرعت متصل شود.
 
اطلاعات کلی
آمارها نشان می دهد تا پایان سال ٢٠٠٨ بیش از ٢٠٠ اپراتور در جهان خدمات وایمکس را عرضه کرده اند و این آمار تا سال ٢٠١٢ به ۵٣٨ اپراتور خواهد رسید. تعداد کاربران جهانی وایمکس نیز به سرعت در حال افزایش است به طوری که از ٣٠٠ هزار کاربر در سال ٢٠٠۶ به ١٣١ میلیون کاربر در سال ٢٠١١ خواهد رسید.
 
اطلاعات فنی
نام وایمکس مخفف عبارات Worldwide Interoperability for Microwave Access است و به معنای دستیابی گسترده و جهانی به امواج مایکرویو به گونه ای است که از قابلیت تعامل و تقابل داخلی برخوردار باشد. وایمکس در سال 2001 میلادی، با هدف انتقال داده به صورت بی سیم معرفی شده و فناوری آن شباهت زیادی به وای فای دارد با این تفاوت که سرعت انتقال و گستره ی آن به مراتب از وای فای بیشتر است.
 وایمکس توسط IEEE به عنوان پروتکل ۸۰۲٫۱۶ نیز شناخته شده‌است و جایگزینی برای شبکه‌های بی سیم نواحی شهری تعیین شده‌است. این فناوری می‌تواند با امکان دسترسی به بی سیم پهن باند(BWA)  فاصله ای معادل ۳۰ مایل (۵۰ کیلومتر) برای ایستگاه‌های ثابت و ۳ تا ۱۰ مایل (۵ تا ۱۵ کیلومتر) را برای ایستگاه‌های سیار پوشش می‌دهد.  برعکس آن، استانداردهای شبکه‌های بی سیم محلی برای سیستم Wi-Fi در پروتکل ۸۰۲٫۱۱ در اکثر حالت‌ها تنها  به ۳۰ تا ۱۰۰ متر محدود شده‌است.

برد فرکانسی این فناوری از 2 GHz  تا 66 GHz  متغیر است و پهنای باند آن به ازای هر فرستنده از 1.5 MHz تا  MHz 20است که نرخ تبادل اطلاعات آن را تا70Mbps  می‌رساند و این عدد باز هم قابل ارتقاست. برد دامنه تحت پوشش این شبکه محدوده‌ای به شعاع 80 کیلومتر است که این مساله می‌تواند برای یک شهر بزرگ با چند آنتن معدود انجام شود.
 
تبادل اطلاعات بین فرستنده  و گیرنده به صورت Line-of-sight   و Non-line-of-sight  انجام می‌شود. این فناوری قابلیت هماهنگی با فناوری‌های دیگری که اکنون در حال استفاده است را دارد مانند امکان اتصال به لینک‌های کابلی T1،E1 و DSL. جالب این‌که برای استفاده از این فناوری، نیازی به تعویض امکانات وسایلی مانند لپ‌تاپ‌ها نیست و قابلیت سازگاری با فناوری‌هایی مانند Wi-Fi می تواند بدون اختلال در کار، مزایای بسیاری را برای کابران فراهم کند. به‌علاوه پشتیبانی از توپولوژی‌های تحت استانداردIEEE  مانند Token Ring و نیز ساختارهایی خارج از استانداردIEEE  مانندLLC  می‌تواند آن را در تمام شبکه‌ها قابل استفاده کند.
 
اتحادیه وایمکس (WiMAX Forum) که به عنوان مرجع مجوزدهی و تست دستگاه ها و تجهیزات وایمکس شناخته می شود، اعلام کرده تا اواخر سال 2008، 62 شرکت در حال توسعه تراشه‌های وایمکس و دستگاه های کاربران نهایی بوده و 37 شرکت نیز در حال ساخت تجهیزات زیرساختی بوده اند و محصولات این شرکت ها تاکنون در توسعه شبکه های وایمکس توسط 407 اپراتور در 133 کشور جهان بکار رفته است. پیش‌بینی می شود که وایمکس در آینده بسیار نزدیک، اینترنت را در کنار شبکه مخابراتى قرار خواهد داد و چنان انقلابى را در این زمینه به‌ وجود خواهد آورد که روشن کردن اکثر کامپیوترهاى قابل حمل، خانگى و یا خاص، مساوى با اتصال آنها به اینترنت باشد.
 
فناوری WiMAX WiFi xDSL برد قابل دسترسی - طراحی شده برای ارسال اطلاعات در حدود 6 تا 10 کیلومتر بدون نیاز به دید مستقیم

- قابلیت افزایش برد تا 50 کیلومتر با دید مستقیم
- طراحی شده برای پشتیبانی از مسافتی در حدود 100 متر

- اضافه کردن Access Point و استفاده از آنتن پیشرفته تر برد قابل دسترسی را افزایش می دهد.

- بدون دید مستقیم
- طراحی شده برای پشتیبانی از مسافتی در حدود 1 تا 5 کیلومتر مدولاسیون - 256 sub-carrier OFDM using QPSK 16-QAM، 64-QAM QPSK - DMT سرعت انتقال - بیش از 75Mbps در یک کانال 20MHz ,3.8 bps/Hz -  بیش از 54Mbps در یک کانال20MHz ,2.7 bps/Hz - تا 8Mbps غیر متقارن ADSL

- تا 2Mbps متقارن SHDSL

- تا 52Mbps متقارن VDSL
کیفیت خدمات(QOS ) Grant-request MAC

-  تضمین پهنای باند برای کلیه سرویس های قابل انتقال مانند Data، Video و Voice بروی شبکه Access ،DSL  و WiMAX

- ارائه سرویس در تمامی سطوح امکان پذیر است.

- کاملا ایده آل برای شرکت ها و سازمان های بزرگ

- HFDD/FDD/TDD متقارن یا نامتقارن
 

802.11e،CA/CSMA  Contention –based MAC 

- در تلاش برای به دست آوردن این قابلیت می باشد.

TDD فقط نا متقارن


- امکان ارائه سرویس در تمامی سطوح وجود ندارد.

 

- QOS پشتیبانی شده برای صدا و تصویر و اطلاعات

- فقط مناسب برای کاربران خانگی


 
مزایا و قابلیتهای وایمکس که آن را یکه تاز عرصه اینترنت و حریف بی رقیب شیوه های دیگر نموده است عبارتند از:
 
بی سیم بودن: مهمترین ویژگی وایمکس، بی سیم بودن و سیار بودن آن در فواصل طولانی مانند یک شهر بزرگ است. بدون وایمکس امکان متحرک بودن کاربر تقریبا" صفر است یا به محیطی بسته محدود می شود. وایمکس باعث گسترش و افزایش ضریب نفوذ اینترنت خواهد شد.

- پشتیبانی عالی از صدا و تصویر: از دیگر ویژگیهای وایمکس این است که علاوه بر دیتا،  صدا و تصویر را نیز به خوبی پشتیبانی می کند و کاربر می تواند بدون محدودیت زمانی در تمام شبانه روز به هر مقدار که پهنای باندش اجازه دهد، دانلود و آپلود کند.

قیمت ارزان: ویژگیهای وایمکس به گونه ایست که آن را به عنوان انتخابی ارزان تر نسبت به گزینه های موجود معرفی می کند.

- امنیت بالا: وایمکس برای امنیت انتقال اطلاعات از روش ها و استانداردهایی نوین استفاده کرده و با رمزنگاری داده ها، حریم خصوصی امنی در برابر استراق سمع و نفوذ پنهانی (Hack)  بوجود می آورد.

خدمات ارزش افزوده: در این فناوری استفاده از خدمات ارزش افزوده ای چون تلفن اینترنتی (VOIP) و شبکه اختصاصی مجازی (VPN) نیز گنجانده شده است.
 
وایمکس ایرانسل
کشورما با داشتن جمعیتی جوان و صنعتی روبه رشد، از جمله کشورهای در حال توسعه به شمار می رود که به دلیل نقش مهم ارتباطات در توسعه، برنامه‌ریزی منسجم جهت حرکت به سمت توسعه همه‌جانبه ارتباطات پهن باند‌ در کشور را به امری ضروری بدل می‌سازد. در تابستان 86، سازمان تنظیم مقررات اعلام کرد که در حال مطالعات اولیه جهت صدور مجوز وایمکس در کشور است. پس از اتمام مطالعات اولیه، تهیه متن پروانه، اسناد مزایده و  تصویب این امر در کمیسیون تنظیم مقررات، انجام روال قانونی برای برگ‍زاری مزایده و واگذاری مجوز، در دستور کار قرار گرفتو سرانجام در هشتم تیرماه 87، با انتشار متن پروانه رسماً فراخوان خرید اسناد مزایده از سوی سازمان تنظیم مقررات انجام شد؛ هم‌اکنون، پس از انجام مراحل برگزاری مزایده، اپراتورهای ارائه دهنده این سرویس در تمامی استانهای کشور مشخص شده و پروانه فعالیت آنها صادر شده است.
 
در راستای گسترش سهم بازار و توسعه محصولات و خدمات، شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل، برنده مناقصه ارائه این خدمات شده و در تاریخ 10 اسفند 1387 موفق به دریافت پروانه فعالیت گردید. بر اساس پروانه فعالیت دریافتی، ایرانسل در فاز نخست، این خدمات را در 7 کلانشهر تهران، اصفهان، شیراز، تبریز، مشهد، اهواز و کرج ارائه خواهد داد.
 
در فاز بعد خدمات تلفن اینترنتی (VoIP) به کاربران خانگی و تجاری نیز ارائه می گردد.
 
 
قابل ذکر است که ایرانسل قابلیت ارائه سرویس وایمکس با استانداردهای d و e را داراست، که در حال حاضر تنها استاندارد d یا وایمکس ثابت را به مشتریان ارائه خواهد داد. استفاده از استاندارد ثابت مستلزم بی حرکت بودن مودم در هنگام دریافت و ارسال امواج است.

 
 • از مزایا و برتری های سرویس وایمکس ایرانسل می توان به موارد زیر اشاره کرد:
   

  - پوشش خوب شبکه در 7 شهر تهران، اصفهان، شیراز، تبریز، مشهد، اهواز و کرج در فاز اول
  - پهنای باند بین 64 کیلو بیت تا 2 مگا بیت در ثانیه بر اساس نوع درخواست مشتری
  - ثبت نام آسان
  - پشتیبانی نصب و راه اندازی مودم های وایمکس
  - تنوع در نحوه پرداخت هزینه ها
  - امکان استفاده همزمان چند کاربر از یک مودم، بدون کاهش سرعت و نیاز به تقسیم پهنای باند
  - امکان استفاده از چندین مودم برای یک حساب و پرداخت متمرکز
  - بازپرداخت مبلغ خرید در صورت عدم رضایت مشترک
  - عدم تداخل امواج و امنیت بالای شبکه
  -  یکپارچگی مودم، فرستنده و گیرنده رادیویی در اندازه بسیار کوچک و قابل حمل
  - ایجاد زیرساخت های لازم جهت گسترش شبکه انتقال داده ها برای برقراری ارتباط بین هزاران دستگاه پایانه فروش و خودپرداز
  - توسعه ظرفیت تجارت الکترونیک
  - عدم نیاز به کابل کشی و خطوط تلفن
  -  هزینه های اندک توسعه و نگهداری
5 گام تا وایمکس
پس از تجربه ای موفق در زمینه تلفن همراه و خدمات مرتبط با آن، این بار ایرانسل قصد دارد تجربه ای کاملاً متفاوت را به دوستداران فناوری های نوین ارائه دهد. محصول جدید ایرانسل به نام وایمکس، اینترنت بی سیم را با کیفیتی مطلوب بر روی کامپیوتر در اختیار شما قرار می دهد. با استفاده از این سرویس، شما می توانید تنها از طریق یک مودم وایمکس و با استفاده از کامپیوتر شخصی خود به اینترنت دسترسی داشته باشید.
 
به لحاظ فنی، وایمکس سیستم ارتباط بی سیم دیجیتال بوده و بر خلاف سرویس های ADSL که وابسته به وجود زیرساخت های کابل کشی و خطوط تلفن می باشد و در بسیاری موارد هزینه های فراوانی را به کاربران تحمیل می کند، به آسانی و با هزینه ای ناچیز برای همگان قابل دسترسی و استفاده می باشد. مزیت فوق العاده این فن آوری زمانی بیشتر احساس می شود که به علت محدودیتهای موجود، امکان دسترسی به سرویسهای ADSL وجود ندارد و در بسیاری موارد، کاربران مجبورند به سیستم های کم سرعت و قدیمی Dial-up بسنده کنند.
 
برای داشتن تجربه‌ای منحصر بفرد از اینترنت، کافیست 5 گام ساده بردارید تا یکی از کاربران وایمکس شرکت ایرانسل باشید:
 
گام اول
آشنایی با وایمکس
 
امروزه با وجود فروشندگان مجاز ایرانسل در سرتاسر کشور، برخورداری از خدمات و محصولات متنوع این شرکت از جمله طـرح بزرگ وایمکس ایرانسل، امری بسیار ساده است. فروشـندگان منتخب و کارآزمـوده ما می توانند شما را با جزئیات این طرح بزرگ  آشنا کنند و همچنین شما خود می توانید شخصاً با مطالعه راهنماها، بروشورها و آگهی‌های ویژه وایمکس، از نحوه اشتراک، انتخاب طرح، نحوه دریافت مودم و دیگر اطلاعات مورد نیاز آگاه شوید.
 
 پس از آشنایی با وایمکس و قابلیت های آن، قطعاً به کاربران وایمکس ما خواهید پیوست!
 
شما همچنین می توانید اطلاعات موردنیاز خود را از طریق وب سایت شرکت ایرانسل به نشانی  www.irancell.ir به دست آورید. پس از ورود به سایت، بر روی گزینه Irancell WiMAX (وایمکس ایرانسل) کلیک کنید. در این قسمت تمامی اطلاعات مربوط به فناوری وایمکس، تاریخچه آن، مناطق تحت پوشش، فهرست فروشندگان منتخب، تعرفه ها و قیمت ها، نحوه استفاده و اطلاعات فنی درباره مودم توضیح داده شده است.
روش دیگر آشنایی با وایمکس ایرانسل، برقراری ارتباط با مرکز تماس شرکت است. اگر از مشترکین سیم کارت ایرانسل هستید از خط خود با شماره 707 تماس بگیرید و از سایر خطوط شماره 09377070000 را شماره گیری نموده و در هر ساعت از شبانه روز با آسودگی خاطر هر سوالی که در خصوص وایمکس ایرانسل و خدمات مربوط به آن دارید از پاسخگویان مرکز تماس ما بپرسید.


گام دوم:انتخاب سرویس دلخواه
 
 پس از کسب اطلاعات لازم درباره این سرویس پیشرفته، لازم است بهترین گزینه را متناسب با نیازتان انتخاب نمایید. در ابتدا لازم است نسبت به انتخاب طرح تعرفه مورد نظرتان اقدام کنید. طرح تعرفه در واقع بسته ای است متشکل از سرعتی که برای اتصال انتخاب می‌کنید و میزان ترافیک ماهانه ای که مایل به استفاده از آن هستید. به عنوان مثال، شما طرح تعرفه ای با سرعت  128 کیلو بیت بر ثانیه، همراه با ترافیک ماهانه 3 گیگابایت را انتخاب می نمایید.

 کاربران وایمکس نیز می توانند بر اساس تمایل خود نسبت به نحوه پرداخت، از میان دو گزینه اشتراک اعتباری و یا دائمی یکی را انتخاب کنند:
 
با انتخاب سرویس اعتباری، نیازی نیست در پایان هر دوره قبض پرداخت کنید، بلکه در ابتدای هر ماه هزینه اشتراک آن ماه را پرداخت می کنید. شما طرح تعرفه خود را بر اساس میزان نیاز و مبلغی که می خواهید ماهانه برای استفاده از وایمکس بپردازید انتخاب می‌نمایید. در صورتی که کاربر خدمات اعتباری ما باشید، تنها لازم است اطمینان حاصل کنید که ابتدای ماه در حساب خود اعتبار کافی دارید. حساب مذکور، مانند یک صندوق عمل می‌کند که شما مبلغی را که مایلید برای استفاده از اینترنت در هر ماه صرف کنید، در آن ذخیره می نمایید و سپس بر اساس طرح تعرفه انتخابی و میزان مصرف شما، هزینه‌های مربوطه در ابتدای هر ماه از آن کسر می‌گردد.

کاربران طرح تعرفه 64 کیلوبیت بر ثانیه، بر خلاف سایر طرح های تعرفه، نیازی به پرداخت هزینه ای در ابتدای هر ماه نداشته و تنها هزینه میزان اینترنت مصرفی در طول ماه، بنا به طرح انتخابی (اعتباری/دائمی) از حساب آنها کسر و یا در صورتحساب آنها منظور خواهد شد. البته توجه داشته باشید که نرخ استفاده از این سرویس، در مقایسه با سایر سرعت ها بیشتر خواهد بود.

لطفاً توجه داشته باشید که کلیه کاربران وایمکس ایرانسل، صرف نظر از روش پرداخت انتخابی خود، می‌توانند در هر زمان به ریز صورتحساب و جزئیات استفاده خود از خدمات، دسترسی داشته باشند. همانطور که گفته شد، شما می‌توانید طرح تعرفه دلخواه خود را بر مبنای مبلغی که می‌خواهید ماهانه صرف استفاده از اینترنت کنید، انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که هزینه طرح های تعرفه انتخابی، با بالا رفتن سرعت اینترنت در هر طرح و یا میزان ترافیک ماهانه انتخا
/ 3 نظر / 42 بازدید
احسان

راجع به قیمتهای وایمکس اگه چیزی داری بنویس.[تایید]

احسان

راجع به قیمتهای وایمکس اگه چیزی داری بنویس.[تایید]