چه کسی زبان برنامه نویسی پاسکال را اختراع کرد؟

نیکلاس ویرس همچنین مولف کتاب های معتبری مانند “Algorithms + Data Structures = Programs”, دارنده ده مدرک افتخاری دکترا و برنده ی جایزه IEEE Emmanuel Piore Prize و Turing Prize در بین بسیاری از کاندیدها می باشد(۱۹۸۴). در یکی از مقالاتش با عنوان “A Plea for Lean Software” که در سال ۱۹۹۵ ارایه شد به توضیح بعضی از موضوعات گسترش نرم افزارها و اینکه چرا ایجاد کدی سازمان یافته و منظم مهم است (که در آنها از دو قانون که عقیده دارد در بازار انعکاس بسیار دارد, نقل شده است) می پردازد. این قوانین به شرح زیر می باشند:
نرم افزارها گسترش می یابند تا حافظه های باقی مانده را پر کنند. (Parkinson)
بیش از اینکه سخت افزارها سریعتر شوند, نرم افزارها کندتر می شوند. (Reiser)
با توجه به این قوانین جذاب, به نظر می آید تعداد خط های کد بعضی از نرم افزارهایی که امروزه بسیار استفاده می شوند, رشد بیشتری دارند تا اینکه سخت افزارها, کوچکتر و کوچکتر شوند. به عنوات مثال:

- زبان Basic, در سال ۱۹۷۵ حدود چهار هزار خط کد داشت ولی امروزه به بیش از ۲ میلیون رسیده است.
- اولین نسخه برنامه Word ماکروسافت, ۲۷ هزار خط کد داشت ولی نسخه فعلی Office دارای ۳۰ میلیون خط است.
- سیستم عامل Mac OS X دارای ۹۰ میلیون خط کد است.
- ویندوز ۹۵ با ۱۵ میلیون خط کد نوشته شده بود ولی ویندوز ۷ کنونی, بیش از ۵۰ میلیون خط کد نویسی شده است.
- یک بازی ساده برای iPhone, بیش از ۲ میلیون خط کد دارد.
او همچنین اظهار داشته است “تنها دلیلی که نرم افزارها بسیار سریع رشد می کنند این است که شرکت های سازنده, امکاناتی که مشتریان فکر می کنند که می خواهند ولی هیچ وقت استفاده نمی کنند را به برنامه ها اضافه می کنند”. همچنین ایده ی اینکه ‘نرم افزار باید توسط حداقل یک نفر کاملا درک شود و آن باید یک تیم قدتمند برای گسترش نرم افزار داشته باشد تا از پیچیدگی ها و کد خط های اضافه جلوگیری شود’, را توضیح می دهد.
گسترش زبان پاسکال توسط او, یک وصیتنامه برای آن اعتقادات بود. پاسکال هنوز هم به عنوان یکی از زبان های قدرتمند برنامه نویسی مطرح می شود. هسته ی این زبان, با توجه به نیازها, شی گرایی, ساده نویسی و فهم آسان بنا شده است.

منبع : pc-article

/ 0 نظر / 131 بازدید